Carancas'e meteoriidikraater Peruu Andides


Sisukord
1×1px 1×1px
Lehekülje koostas &
teostas Ivo Tarmisto insigiil
1×1px
Carancas'e meteoriidikraatri
asukoht
Peruu kaguosas
Titicaca järve lähedal
Carancas'e meteoriidikraatri asukoht kaardil
Klõps avab suure pildi

Peruu kaart
Peruu kaart
Klõps avab suure pildi

Carancas'e meteoriidikraater
Carancas'e meteoriidikraater
Klõps avab suure pildi

Carancas'e meteoriidikraater
Carancas'e meteoriidikraater
Klõps avab suure pildi

Carancas'e meteoriidikild
27,7 g

Carancas'e meteoriidikild 27,7 g koos 1×1×1 cm mõõtkuubikuga
Klõps avab suure pildi


Meteoriit kukkus Carancas'e küla lähedusse
Peruu Andides

Laupäeva keskpäeval, 15. septembril 2007.a., kuulsid Peruus Titicaca järve lähedal elavad inimesed üleval taevas kohutavat möirgamist ja nägid seal tulekera ning siis maa rappus ja taevast sadas alla väikeseid kivikesi.

"Isegi ennem selle kukkumist, oli kuulda tugevat mürinat, nagu reaktiivlennukid seda teevad," ütles Marina Llanqui Mamani, 53 a. Ja kui see prantsatas, oli see kui maavärin. Kõik olid hirmunud. Isegi minu loomad jooksid hirmunult ümberringi. Siis oli seal tugev müra ja hulganisti suitsu."

Justina Limache, 74. a., rääkis "El Comercio'le", et kui tema kuulis taevast kõuesarnast mürinat, jättis ta oma alpakade (kodustatud laamad) karja sinnapaika ja jooksis koos oma kaheksa-aastase lapselapsega oma väikesesse kodusse. Ta ütles, et peale seda kui meteoriit oli maad tabanud, sadas alla väikeseid kivikesi tema maja katusele mitme minuti jooksul ja ta kartis, et tema maja võib kokku variseda.

Kohalikud kirjeldasid meteoriiti kui heledat leegitsevat suitsusabaga tulekera. Müra ja hais ahistas elanikke selle määrani, et nad kartsid oma elude pärast, ütles astrofüüsik José Ishitsuka.

Meteoriidi kokkupõrge maaga lennutas purdmaterjali 820 jala ( 250 m ) kaugusele ja materjali langes ka lähima maja katusele, mis oli kraatrist 390 jala (120 m ) kaugusel, teatas Ishitsuka.

Oranž triip ja vali pauk arvati esialgu olevat lennuki katastroof. Kui inimesed läksid vaatama mis oli juhtunud, leidsid nad eest umbes 65 jala ( 20 meetri ) laiuse ja 16 jalga ( 5 meetrit ) sügava kraatri, kuid ei mingisudust märki rusudest.

Meteoriidikraater Peruu Andide kõrgplatool Carancas'e küla lähedal
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks

Kohalikud, kes läksid välja uurima midagi võimalikust meteorist, mis oli just nende kohal atmosfääris räsitud, leidsid eest kraatri, mis nägi välja kui vesine mudane auk, 65 jala laiune ja 16 jala sügavune. Inimesed hakkasid ennast selles piirkonnas haigena tundma kui nad olid tundnud väävli haisu õhus. Lühidalt öeldes, elanikud kaebasid peavalu ja kõhuvalu.

Maainimesed, kes elavad kraatri ümbruses, ütlesid, et nad tundsid väävli haisu vähemalt tunni aja jooksul peale seda kui meteoriit oli kõmatanud ja et see oli tekitanud seedehäireid ja peavalu.

"Päev peale selle kukkumist, me kuulsime, et see võiks olla väärt veidi raha, nii et me läksime korjama kõike, mis oli sealt võtta," ütles Eugenio Vilalla, 30 a. "Kuid seal oli kohutav hais, tõesti tugev, ja see tekitas igaühel peavalu."

Jorge Lopez, selle piirkonna tervishoiuameti direktor, kus meteoriit prantsatas, ütles teisipäeval, et 200 inimest kannatas peavalu, iiveldust ja respiratoorseid vaevuseid, mis olid põhjustatud kraatrist emaneerunud "toksilistest" aurudest.

"Palju inimesi Carancas'e külast on jäänud haigeks. Neil on peavalu, probleemid silmadega, nahaärritused, iiveldus ja oksendamine."

Kohalik elanik Heber Mamani ütles, et tema pull ja mõned teised loomad on jäänud haigeks.

Inimesed, kes on külastanud seda paika, on kaevanud peavalu, oksendamist ja iiveldust peale gaaside sissehingamist seal.

12 inimest raviti ja 7 politsei ohvitseri vajas hapnikumaske ja rehüdratiseerimist. Kohalikud edastasid oma kartused selle kohta, mis näisid neile olevat seatina ja hõbeda kamakad seal platsil ümberringi ja võisid saastada pinnast.

"Hais on tugev ja see mõjutab lähedal olevaid kogukondi. Seal läheduses on 500 perekonda ja neil on olnud iivelduse- ja oksendamise sümptomeid, seedeprobleeme ning üldist haigestumist," ütles Mr. López.

"Me oleme läbi vaadanud umbes 100 inimest, kes on viibinud meteoriidikraatri lähedal, ja kellel on olnud peavalu ja oksendamine, mis on põhjustatud kraatrist lähtunud gaasidest," rääkis López Reuters'le. "Inimesed on ehmunud."

"Me ise käisime kraatri juures ja nüüd oleme saanud ärritatud kurgud ja sügelevad ninad," ütles López.

Kohalik ajakirjanik, Martine Hanlon, rääkis, et BBC eksperdid ei usu, et meteor ise võiks kedagi haigeks teha. Kuid nad arvavad, et selle kokkupõrge maaga võis põhjustada selliseid keemilisi reaktsioone, mis võisid tekitada niisuguseid toksiine nagu väävli- ja arseeni ühendid.

Meteoori ekspert Ursula Marvin ütles, et kui inimesed on jäänud haigeks, siis see ei saanud olla põhjustatud meteoriidist endast, vaid tolmust, mida see laiali paiskas.

Arstide meeskond, kes jõudis isoleeritud paika, ütles et nad ei leidnud tõendeid selle kohta, et meteoriit oleks inimesi haigeks teinud.

Arstid ütlesid, et nad ei leidnud mingisugust märki radioaktiivsest saastumisest nende perede seas, kes elavad seal lähedal. Kuid nad ütlesid, et nad võtsid vere-, uriini- ja juuste proove analüüsi teostamiseks.

Lähedal elavad inimesed, kes külastasid löögikraatrit ja kaebasid peavalu ning iiveldust, ergutasid spekulatsioone selle kohta, et plahvatus oli maa-aluse geisri purse või et kahjulikud gaasid olid pärit maa-aluse aine lagunemisest.

Kuid Luisa Macedo, kes on Peruu Kaevandus-, Metallurgia- ja Geoloogia Instituudi ( INGEMMET ) teadur ja külastas kraatrit, arvates on inimeste haigestumine arseeni sisaldavate heitgaaside sissehingamise tagajärg.

"Meteoriit tekitas gaase, kui objekti kuum pind puutus kokku arseeni sisaldava põhjavee kihiga," ütles teadlane.

Peruu lõunaosa aluspinnases on hulganisti leitud arseeni sisaldavaid setteid, selgitas Modesto Montoya, meeskonda kaasatud aatomifüüsik. Looduslikult moodustunud setted saastavad kohalikku joogivett.

Kui meteoriit oli muutunud hõõguvaks hõõrdumisest atmosfääriga tekkinud kõrgest temperatuurist, siis löök vette võis tekitada tohutu veeauru samba," lisas José Ishitsuka, Peruu Geofüüsika instituudi astronoom, kes töötles analüüse.

Kolmapäevaks, vastavalt Macedo teatele, tundsid paljud haigestunud kohalikud ennast juba paremini.

Spetsialistid Peruu Geofüüsika Instituudist sõitsid kohale 600 miili ( 965 km) kauguselt pealinnast Limast, et teha kindlaks, kas tegemist oli tõepoolest meteoriidiga.

Mõned eksperdid esitasid küsimusi, kas see oli meteoriit või mõni teistsugune objekt, mis kukkus Carancasesse.

Ametiisikud võtsid kraatrist pinnase- ja veeproove analüüsiks.

Pärast päevi kestnud kahtlusi kinniti, et see objekt oli tõepoolest meteoriit - mitte vulkaaniline pimsskivi, kosmosepraht, või mõni muu maine- või maaväline fenomen.

Kuus päeva pärast algsündmust, kinnitas Peruu Kaevandus-, Metallurgia- ja Geoloogia Instituudi teadur, et piirkonda oli tabanud meteoriit ja et kokkupõrge tekitas arseeni sisaldavaid aure. Analüüsid kinnitasid, et selle piirkonna põhjavesi oli saastatud arseeniga. Plahvatus tekitas arseeni sisaldavaid gaase, tehes inimesed haigeks. ( Peruu mõnede piirkondade pinnas ja põhjavesi sisaldavad looduslikke arseeni lisandeid )

Üks Peruu Aatomienergia Instituudi insener rääkis AFP uudistele, et kraatris ja selle ümbruses radiatsiooni pole avastatud. Ta välistas iga võimaluse, et allakukkunud objekt võis olla satelliit.

"Me oleme nüüd veendunud, et see oli meteoriit," ütles Ronald Woodman, Peruu Geofüüsika Instituudi direktor, kes saatis oma meeskonna isoleeritud alale, umbes 600 miili kaugusele pealinnast Limast kagus. "Selline fenomen võib osutuda ohtlikuks, kui see kukub linna või majale või inimesele. Õnneks, nii ei juhtunud."

"See objekt tekitas 43 jalase diameetriga kraatri ja põhjustas seismilise löögi, mis oli ekvivalentne 1,5 - magnituudise maavärinaga," ütles Woodman.

Ametnikud ütlesid, et kraater on umbes 16 jalga sügav.

Peruu Aatomienergia Instituudi ekspertide hinnangul võis see meteoriit olla mitte enam kui 3 jalase ( 90 cm ) läbimõõduga ennem, kui see maa sisse kaevudes kildudeks purunes.

Ka eksperdid Boliivia pealinna La Paz'i San Andres'e ülikoolist ütlesid, et esialgsed pinnaseproovid kraatrist näitasid, et see võib olla meteoriit.

Luisa Macedo, Peruu Kaevandus-, Metallurgia- ja Geoloogia Instituudi geoloog, rääkis Reutersile, et reaktsioon meteoriidis sisalduvate elementide ja maapinna vahel võib genereerida gaase, mis hiljem hajuvad. Teised eksperdid kinnitavad, et põhjus võiks olla tolmus, mis tekkis kui meteoriit kaevus maasse, pigemini kui gaasid.

Mõned teadlased ütlesid, et vesi meteoriidi mudakraatris kees võib-olla kuni 10 minutit alates kuumendumisest ja võis eraldada aure, mis tegid inimesed haigeks. Teadlased võtsid veeproove.

Jose Mechare, Peruu Kaevandus-, Metallurgia- ja Geoloogia Instituudi teadur, ütles, et geoloogid on kinnitanud fragmentide analüüside põhjal, et see oli "kivimeteoriit."

"Me ei ole täielikult kindlad, et seal pole toimunud saastumist," ütles Mechare.

Peale uurimist Peruu teadlased on veendunud, et radiatsiooni pole olnud ja et see meteoriit oli - kondriit.

Peruu Geofüüsika Instituudi astrofüüsik José Ishitsuka kogus meteoriidi tükikesi ja kinnitas, et neil on suurel määral raua- ja magnetilised omadused, tunnused, mis on üldised objektidele kosmosest.

Uusimad analüüsid, millest teatas National Geographic News, kinnitavad teooriat, et kohalike poolt väidetud piirkonda tõesti kukkus meteor. Seismograaf detekteeris 1,5 magnituudise värina piirkonnas siis kui raporteeriti meteoriidi löögist. Teadlased, kes sõitsid kohale raporteerisid kivi fragmentidest, mis olid magnetilised - meteoriitide üldine tunnus, millised võivad sisaldada rauda. Kraatrit ümbritsev muda ja rusud on samuti ebatavalise värvi ja tunnustega.

"Andina", Peruu valitsuse ametlik uudisteagentuur, teatas, et Peruu Puno piirkonna ametlik esindaja Marco Limachi ütles, et meteoriidikraater muudetakse turistidele vaatamisväärsuseks. Limachi rääkis Peruu "Andina" uudisteagentuurile, et regioon võiks kasutada endale tähelepanu tõmbamiseks soodsat juhust, mida meteoriidikraater on juba pakkunud.

Teadlaste uurimistöö tulemused

Carancas'e meteoriidikraatri asukoha koordinaadid Peruu Puno regioonis on järgmised:

16°39'52"S 69°02'38"W

Kohaliku aja järgi kell 11:45 (16:45 GMT) 15. septembril 2007.a. kondriit-struktuuriga meteoriit põrkas kokku maaga Carancas'e küla lähedal Puno regioonis Peruus, Boliivia piiri- ja Titicaca järve lähedal.

Löök tekitas kraatri, mis on umbes 4,5 m (15 ft) sügav ja 13 m (43 ft) lai, tekitades kokkupõrke alale maapinna nähtavad põletuse tunnused.

Kraatri suuruseks on antud 13,30 kuni 13,80 m (43,64 kuni 45,28 ft) vastavalt tema suuremale dimensioonile ida - lääne suunas.

Objekti sisenemise suund Maa atmosfääri oli N030E.

Kokkupõrkest põhjustatud tugev plahvatus purustas kildudeks ühe kilomeetri (0,62 miili) kaugusel oleva kohaliku tervisekeskuse aknad. Kraatri juures formeerusid suitsusambad mitme minuti vältel ja kraatris oli näha keevat vett.

Impaktkraatrite spetsialistid hindasid kokkupõrget ebatavaliseks ja teatasid, et see meteoriit pidi olema vähemalt 3 m (10 ft) läbimõõduga enne, kui see purunes.

Selle piirkonna põhjavesi on tuntud arseeni sisaldavate ühendite poolest ja alguses usuti, et haigestumised on põhjustatud arseeni mürgitusest, kui kohalikud hingasid sisse kraatrist lähtuvaid arseeniga saastatud keeva vee aure.

Siiski, edasised uuringud on viinud järeldusele, et arseeni sisaldus põhjavees ei erine kohalikus joogivees sisalduvast ja et haigusjuhtumid võisid olla põhjustatud hoopis meteoriidis suures koguses olnud troiliidi (väävlit sisaldav ühend meteoriidis) aurustumisest. See aine võis sulada suhteliselt madala temperatuuri ja kõrge rõhu tingimustes, mis tekkisid sellise löögi tagajärjel.

Sündmuse kohta teatatud detail, nagu vee keemine mudakraatris kümne minuti jooksul alates kuumenemisest löögi hetkel, tekitas ekspertidele probleeme. Kuna kokkupõrke koht asub kõrgel merepinnast, rohkem kui 3 800 m (12 467 ft), siis meteoroidi kiirus ei saanud väheneda sellise määrani, nagu see tavaliselt väheneb, kui ta läbib atmosfääri tihedaid maalähedasi kihte ja sellepärast maaga kokkupõrke kineetiline energia võis olla ebatavaliselt suur sellise suuruse ja massiga objekti kohta.

Enamuse suurte meteoriitide suurem osa massist on külm, kui nad jõuavad maapinnale, kuna nende kuumenenud väliskihid objektidel kuluvad märkamatult enne, kui toimub kokkupõrge maaga.

Siiski, sageli meteoriidid põrkuvad kokku maaga madala temperatuuri juures, seega on kokkupõrge Carancas'es ebatavaline sündmus.

Meteoriidi iseloomustus

Mitu päeva pärast meteoriidi kukkumist leiti 27,70 g meteoriidikild. Kõrvalolevate piltide seas on Carancas'e meteoriidi fragment koos mõõtkuubikuga, mille suurus on 1 cm3.

20. septembril 2007.a. publitseeris Boliivia La Paz'i Mayor de San Andres'e Ülikooli Geoloogiateaduste Fakulteedi Röntgenspektroskoopia Laboratoorium raporti kokkupõrkepaigast leitud väikese koguse meteoriidimaterjali analüüsi kohta. Nad avastasid proovides rauda, niklit, koobaltit ja iriidiumi jälgi - elemendid, mis iseloomustavad puhtas olekus meteoriidi koostist. Räni, alumiiniumi, kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi ja fosfori kvantitatiivne proportsioon on kokkusobimatu kivimitega, mida tavaliselt leitakse maapinnast.

Peruu INGEMMET (Instituto Geológico Minero y Metalurgico) väljastas 21. septembril 2007.a. sisekasutuseks mõeldud raporti Carancas'e meteoriidi kohta. Dokumendi avalikustamisega viivitati ühe nädala. Uurijad leidsid, et kraatri juurest leitud materjalide fragmentidel oli kondriitne struktuur ja järgnev mineraalide sisaldus:

 • Pyroxene 1 - pürokseen 1 : 40%
 • Olivine - oliviin : 20%
 • Feldspar - päevakivi : 10%
 • Pyroxene 2 - pürokseen 2 : 10%
 • Kamacite - kamasiit : 15%
 • Troilite - troiliit - FeS : 5%
 • Chromite and native copper - kromiit ja puhas vask : jäljed
Kamasiiti leidub muidugi ainult meteoriitides.

Carancas'e meteoriidi ametlik klassifikatsioon, mida aktsepteeris Meteoriitika Ühing, anti Arizona Ülikooli ühe teadlaste rühma poolt. Meteoriit on ordinaarne kondriit, H chondrite breccia, sisaldades petroloogiliste tüüpide 4 kuni 5 osiseid. Formaalne klassifikatsioon on H 4-5.

Meteoroid on läbi teinud märkimisväärse hulga vapustusi enne selle lõplikku kokkupõrget maaga. Edasised tulemused on oodatud ja materjal läheb uurimiseks NASAsse, samuti Briti- ja Jaapani uurijatele, nii nagu meedia seda on kajastanud.

Kraatri andmestik
Asukoht Carancas'e küla lähiala, Desaguadero ringkond, Puno regioon, 500 km Limast, Peruu kaguosa, Titicaca järve lähedal Andide kõrgplatoo 3 800 m kõrgusel merepinnast
Koordinaadid: 16°39'52"S 69°02'38"W
Tekkimise aeg Kohaliku aja järgi kell 11:45 (16:45 GMT), 15. september 2007.a., Laupäeva keskpäev
Mõõtmed Läbimõõt - 13,3 ÷ 13,8 m vastavalt tema suuremale dimensioonile ida - lääne suunas; Sügavus - 5 m
Meteoriidi andmestik
Sisenemine
atmosfääri
Objekti sisenemise suund Maa atmosfääri oli N030E
Meteoriidi
klassifikatsioon
Meteoriit on ordinaarne kondriit, H chondrite breccia, sisaldades petroloogiliste tüüpide 4 kuni 5 osiseid. Formaalne klassifikatsioon on H 4-5.
Röntgen-
analüüs
Keemilised elemendid meteoriidis: raud, nikkel, koobalt, räni, alumiinium, kaalium, kaltsium, magneesium, fosfor ja iriidiumi jäljed
Mineraalide
analüüs
 • Pyroxene 1 - pürokseen 1 : 40%
 • Olivine - oliviin : 20%
 • Feldspar - päevakivi : 10%
 • Pyroxene 2 - pürokseen 2 : 10%
 • Kamacite - kamasiit : 15%
 • Troilite - troiliit - FeS : 5%
 • Chromite and native copper - kromiit ja puhas vask : jäljed
Kamasiiti leidub ainult meteoriitides.
Meteoriidi kokkupõrge maaga põhjustas seismilise löögi, mis oli ekvivalentne 1,5 - magnituudise maavärinaga, mida registreerisid seismograafid


Käesolevas referaadis on kasutatud alljärgnevaid artikleid Internetis:

 • Msnbc: Technology & science "Experts confirm meteorite crash in Peru"
 • Google Earth Community: "The meteorite impact crater high in the Peruvian Andes"
 • BBC News: "Scores ill in Peru 'meteor crash' "
 • Suite101.com: "Peru Meteor Mystery"
 • National Geographic: "Meteor Crash in Peru Caused Mysterious Illness"
 • Howstuffworks?: "How did a meteor make hundreds of people sick?"
 • Los Angeles Times: "Meteorite crash landing causes a stir in Peru"
 • CHINAdaily: "Experts confirm meteorite crash in Peru"
 • Wikipedia: "Carancas Impact Event"

Tagasi algusesse