/*********************************************** * Omni Slide Menu script - © John Davenport Scheuer: http://home.comcast.net/~jscheuer1/ * very freely adapted from Dynamic-FX Slide-In Menu (v 6.5) script- by maXimus * This notice MUST stay intact for legal use * Visit Dynamic Drive at http://www.dynamicdrive.com/ for full original source code ***********************************************/
Müstiline kraater ilmus Nikaraagua pealinnas Managuas peale maavaärinat tekitanud plahvatust 06. septembril 2014.a.
Müstiline kraater ilmus Nikaraagua pealinnas Managuas peale maavaärinat tekitanud plahvatust
06. septembril 2014.a.
Hold cursor here for direction to watch background images - Hoia kursorit tekstil tutvumaks juhisega taustapiltide vaatamiseks

Kraatri kirjeldus ja tekke asjaolud

Managua, Nikaraagua – Müstiline plahvatus, mis raputas Nikaraagua rahvastatud pealinna Managuat, tekitas seal maapinda suure kraatri, mis näis olevat põhjustatud meteoriidi poolt, teatasid ametiisikud pühapäeval 7-dal septembril 2014. aastal.
See vali plahvatus toimus seal umbes kella 23.00 paiku laupäeval, 6-dal septembril 2014. aastal, Managua äärelinnas lennujaama lähedal.
See on imeline, et ülerahvastatud 1,2 milionilise elanikkonnaga suurlinnas, ei toonud see tugev plahvatus kaasa ühegi inimese ega hoone vigastust, vaatamate sellele, et see juhtus metsastunud alal, mis jäi Managua rahvusvahelisest lennujaamast ainult 1000 jala ehk 304 meetri kaugusele. Plahvatuse tagajärjel tekkis sinna kraater läbimõõduga 39 jalga ehk 12 meetrit ja sügavusega 16 jalga ehk 5 meetrit.
“Me oleme veendunud, et see oli meteoriit. Me tegelesime selle kokkupõrkest tekkinud kraatri vaatlusega,” ütles Nikaraagua Territoriaalsete Uuringute Instituudist Wilfredo Strauch.
Meteoriit näib olevat kukkunud lennujaama lähedale metsastund piirkonda laupäeva kesköö paiku ja selle äiksekõmina sarnast mürinat oli kuulda ja tunda üle kogu pealinna.
See kokkupõrge oli sedavõrd tugev, et Strauchi instituudi seismograafid mõõtsid seda kui maavärinat.
“On näha kahte lainet: esimene, väiksem seismiline laine kui meteoriit põrkas kokku maaga, ja teine tugevam laine, mille põhjustas kokkupõrkest tekkinud heli,” ütles ta.
Strauch ütles, et Nikaraagu palus USA-lt ekspertide abi, selle seismiliste aparaatide poolt fikseeritud juhtumi uurimiseks.
“Kogu see silmanähtavus, mida me oleme kohapeal kogenud vastab täpselt meteoriidile, mitte aga mõnele teist laadi sündmusele,” tõdes Jose Millan, samuti Ineter'st.
“Esiteks, meil on seismiline loend, mis vastab täpselt kokkupõrke ajale ja teiseks, tüüpilised tunnusjooned, et see kokkupõrge põhjustas maapinda koonusekujulise lehtri.”
Strauch ütles, et nad ei olnud võimelised kindlaks tegema selle meteoriidi koostist, kuna nad ei olnud kindlad, kas see võis laguneda osadeks kokkupõrkel maapinnaga või põles see ära.
“Me peame tähistama seda fakti, et see kukkus sellisesse piirkonda, tänu Jumalale, kus see ei põhjustanud ohtu elanikkonnale,” ütles Millan.
Nikaraaguas on üle 20 vulkaani ja regulaarselt toimuvad siin maavärinad, nii et paljud kohalikud kindlasti mõtlesid, et maavärin võis põhjustada selle tugeva paugu.
Valitsuse ametnikud ja eksperdid külastasid seda kokkupõrke kohta pühapäeval.
Üks nendest, William Martinez, ütles, et see ei ole veel selge, kas see meteoriit on ära põlenud lõplikult või on see plahvatanud pinnasesse.
“Te võite näha peegelpildis kohti kraatri servas, kuhu meteoriidi plahvatus on üles paisanud pinnase vallid,” ütles Martinez.
Valitsuse pressiesindaja, esileedi Rosario Murillo, ütles, et Managua on kontaktis USA Geoloogiateenistusega, et saada rohkem informatsiooni selle “hämmastava juhtumi” kohta ühe kesk-Ameerika vaesema rahva elus.
Inimesed, kes elavad kraatri ligiduses rääkisid meediale, et kuuldud pauku nad võtsid kui plahvatust, ja et vedelik, liiv ja tolm vuhisesid läbi õhu ja see lõhnas selliselt, nagu midagi oleks põlenud.
Sündmus ei toonud endaga kaasa vigastatuid, kuna see toimus inimtühjas metsastunud alal ja lennud rahvusvahelises lennujaamas ei olnud sellest mõjutatud.

Kas kraatri tekitas meteoriiditükk, mis asteroidiga 2014 RC oli koos lennanud

Humberto Garcia Nikaraagua Rahvusliku Ülikooli Astronoomia Keskusest arvas, et see meteoriit võib olla seotud asteroidiga, mida ennustati mööduvat Maast laupäeva öösel.
“Me peame seda sügavamalt uurima kuna see võis olla kas jää või kivimürakas,” ütles ta.
Wilfried Strauch, Territoriaaluuringute Instituudi nõunik, ütles, et see on “väga veider, et mitte keegi ei ole teatanud valgusnähtusest taevas. Me oleme küsinud, kas kellelgi on selle kohta fotot või videot,” kuid siiani tulutult.
Kohalikud elanikud teatasid, et kuulsid valju pauku laupäeva öösel, kuid midagi erilist nad taevas ei märganud.
“Ma istusin parasjagu oma verandal, kuid ei näinud midagi, siis aga äkki ma kuulsin tugevat plahvatust. Me mõtlesime, et see oli pommiplahvatus, kuna me tundsime lööklaine mõju,” rääkis Jorge Santamaria Associated Pressile. Laupäeval enne keskööd, 6-dal septembril 2014.a., tekkis 12 meetrise ( 40 jalga ) läbimõõduga kraater Nikaraagua pealinna Managua rahvusvahelise lennuvälja vahetusse lähedusse. See tekke-aeg oli ühte langev asteroidi 2014 RC möödumisega Maast 7-dal septembril ja pani paljusid uskuma, et see plahvatus võis olla mõne asteroidiga seotud taevakivi kukkumise tuelemus. Kohalikud elanikud kinnitasid, et nad kuulsid valju plahvatust, kuid midagi erilist taevas ei märganud.
Vastavalt Associated Pressile, Nikaraagua valitsuse poolt moodustatud komitee arvamust mööda, kes tegeles selle juhtumi uurimisega, võis tegemist olla “suhteliselt” väikese meteoriidiga, mis võis olla eraldunud asteroidist 2014 RC.
Siiski, mitte kõik uurijad ei ole selles kindlad, ja ekspertide seas on hakanud levima skeptitsism selle kohta, et sellel kraatril võiks olla meteoriitne päritolu.
Vastavalt NASA arvamusele on selles juhtumis küllaltki raske välja tuua selle meteoriitset põhjust, sest taevas ei märgatud midagi, mis viitaks sündmuse meteoriitsele põhjusele ja seega tuleb arvesse võtta ka sündmuse mõnda muud põhjust.


Kraatri mitte-meteoriidsele tekkele viitavad argumendid

Bill Cooke, NASA Meteoroid-keskkonna osakonna juhataja, ütles, et kui meteoriit oleks tekitanud kraatri, siis see oleks arvatavasti olnud läbimõõduga umbes 1 meeter ( 3 jalga ) läbimõõdus. Siiski, sellise kaliibriga meteoorid ilmuvad tavaliselt õisesse taevasse väga heledatena, kuid mitte ükski pealinna 1,5 millionist inimesest ei näinud taevas mingisugustki välgatust. “See mis tekitas maasse sellise suurusega augu pidi taevas tekitama väga heleda ja suure tulekera, isegi heledama kui näiteks täiskuu. Kuid midagi sellisest ei teatanud mitte keegi elanikkonna hulgast,” ütles Cooke. “Sellepärast olen ma väga skeptiline.”
Ja see pole mitte ainus kahtlustäratav tunnus selle loo juures. Sündmuskohalt ei leitud mitte ühtegi meteoriidset fragmenti. Isegi kui see meteoriit oleks plahvatanud õhus ja oleks põhjustanud lööklaine, mis oleks selle kraatri moodustanud, oleksid teadlased ikkagi leidnud pinnasesse integreerunud jääke. Rohkemgi veel, vastavalt NASA teadlaste arvamusele, see plahvatus toimus 13 tundi ennem kui asteroid 2014 RC oli oma lähimas positsioonis Maast, mis jäi siiski nii kaugele kui Kuu on Maast, andes kinnitust et need sündmused ei ole omavahel seotud.
“Pole siis imestada, et see juhtum Nikaraaguas ( kas meteoriit ? ) ei ole seotud asteroidiga 2014 RC. Erinev aeg, erinevad suunad,” arvavad NASA ametnikud. Niisiis, kahjuks jääb selle müstilise kraatri kohale suur küsimärk, kuid me oleme üsna kindlad, et selles ei saa süüdistada asteroidi 2014 RC.

Allikad

Lehekülje koostas &
teostas Ivo Tarmisto
insigiil