Meteoor
Meteoorisadu
Sisukord
1×1px 1×1px
1×1px
Lehekülje koostas &
teostas Ivo Tarmisto insigiil

1×1px
Carancas'e meteoriidikild koos 1×1×1 cm3 mõõtkuubikuga Carancas'e meteoriidi kild
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
 
Meteoorid videos ja piltidel

Mõisted:

Meteoor ehk rahvapäraselt "langev täht" on Maa atmosfääri sattunud meteoorkeha poolt põhjustatud valgus-, heli-, elektri- jm. nähtuste kompleks.

Meteoriit on atmosfääris põlenud meteoorkeha Maale langenud jääk.

Meteoorkeha massi võib hinnata jälje heleduse järgi. Tavaliselt on selle mass vaid mõni milligramm või veelgi väiksem. Meteoori põhjustava meteoorkeha suurus ulatub liivatera suurusest piljardikuuli suuruseni. Tihedus jääb vahemikku 300...8000 kg/m³.

Meteoorkeha kiirus on suur, jäädes Päikesesüsteemist pärit meteooridel vahemikku 11...74 km/s. Üksikud väljastpoolt Päikesesüsteemi pärit meteoorid on suurema liikumiskiirusega. Atmosfääri sattudes kulgeb põlemine sageli plahvatuslikult.

Boliid on taevas lendav eriti hele tulekera ehk suure massiga meteoor, mille lend võib lõppeda plahvatusega taevas.

Meteoorivool ehk rahvapäraselt "tähesadu" on perspektiivinähtuse tõttu taevasfääri ühest punktist lähtuv meteooride vool, mille lähtepunkti nimetatakse selle voolu radiandiks. Meteoorivoolu nimetus tuleneb selle tähtkuju ladinakeelsest nimetusest, kus asub radiant.

Komeet on Päikesesüsteemi äärealadelt pärinev taevakeha, mis koosneb peamiselt jääst, tahkest süsinikdioksiidist ja mitmesugustest anorgaanilistest ja orgaanilistest lisanditest.

Asteroidideks nimetatakse väikesi planeedisarnaseid taevakehi, mis tiirlevad orbiitidel ümber Päikese peamiselt asteroidide vöös Marsi ja Jupiteri vahel.

Meteoorid, meteoriidid, boliidid, komeedid, asteroidid, rusud Maa orbiidilt
Pilt või foto Kuupäev Sündmuse kirjeldus
2013 jätkub klõpsates siin
2012
Türgi kaart
Ordu linna asukoht Türgi kaardil
Ordu linna asukoht Türgi kaardil
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
12. detsember
kell 23.00
Türgi linna Ordu elanike seas külvas maailmalõpu paanikat kolmapäeva hilisõhtul taeva valgeks löönud meteoor 12. detsembril 2012.a.

Türgi Musta mere ääres asuva Ordu linna elanikud elasid üle neis hirmu ja paanikat tekitanud hetked, kui nende hilisõhtune linn mõneks hetkeks valgeks nagu päeval muutus. See juhtus kolmapäeva hilisõhtul kell 23.00 ajal.
Ordu linnapea Orhan Duzgun kinnitas, et nende linna mitme asutuse turvakaamerad püüdsid meteoori langemise ja salvestasid selle.

Sellel YouTube'i postitatud videol on näha erinevate turvakaamerate salvestused meteoori langemisest


Hetkepildid Ordu meteoori videost.
Meteoori erinevad faasid
California kaart
Tähistatud on metoori peamised vaatluskohad
Tähistatud on meteoori peamised vaatluskohad
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
17. oktoober
kell 19.45
Suur tulekera kihutas üle California osariigi USA-s 17. oktoobril 2012.a.

abcnews.com teatab, et meteoor tegi taeva valgeks Põhja-California kohal 17. oktoobril 2012.a. ja mille kohta eksperdid ütlevad, et need olid rusud Halley komeedist.
Sajad Oaklandi, San Francisco ja Santa Cruzi elanikud helistasid ABC News toimetusse ja teatasid, et kuulsid taevast valju mürinat, plahvatusi ja nägid heledat valgustriipu taevas kolmapäeva õhtul kell 19:45 kohaliku aja järgi.
Kolmapäeval teatas NASA.com, et 2012. aasta Orioniidide meteoorisaja tippu on oodata laupäeva ööks ja pühapäeva hommikuks, sest Maa läbib sellel ajal rusude voolu Halley komeedist.
Teise video laadis YouTube'i üles Lick'i observatoorium San Joses. Selle klipi salvestas nende järelevalvekaamera ja seal on näha meteoori liikumine must-valges režiimis. Lick'i observatoorium teatab, et see video on veidi ebaterav, kuna kaamera oli veidi fookusest väljas ja tuled tagaplaanil on San Jose valguskuma.

Sellel YouTube'i postitatud videol on näha fotosid meteoorist
ja auto armatuurlauakaamera video.


Selle video postitas YouTube'i Lick'i observatoorium
ja sellel on näha nende järelevalvekaameraga salvestatud video.


Hetkepildid California meteoori videost.
Meteoori erinevad faasid
Meteoori vaatluskohad Suurbritannia kaardil
Meteoori vaatluskohad - Suurbritannia kaart
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
21. september
kell 22.55
Mitmevärviline fragmenteerunud meteoorkeha lendas 21. septembril 2012.a.
õhtutaevas üle Suurbritannia


Mures helistajad uputasid üle Šotimaa hädaabikeskuse numbri 999 reede õhtul 21. septembril 2012.a. alates kella 22.55, teadetega taevas nähtud ebatavalisest pika sabaga tulekerast.
Helistati laialdaselt üle Šotimaa. Inimesed teatasid alates kõige veidramast ilutulestikust, mida on eales nähtud, kuni võimaliku lennukatastroofini. Rahvas lihtsalt ei teadnud, kuidas nähtut kirjeldada, sest see oli sedavõrd ebatavaline.
Nähtusest teatati nii kaugelt põhjast kui Caithnessist ja saarlastelt Skye'l. Suurim teadete tulv saabus aga Kesk-Šotimaalt, kaasa arvatud Edinburg ja Glasgow. Hulganisti teated saabus ka osalt Inglismmalt ja Põhja-Iirimaalt ja isegi Newguay'lt Cornwall'st.
Forthi rannavalve, kuhu samuti oli saabunud hulganisti teateid, kõneisik teatas, et nad on konsulteerinud ka teiste rannavalve üksustega ja RAF-ga ( Royal Air Force ) ning jõudnud seisukohale, et tegemist võis olla meteoriidi langemisega.
Kielderi Observatoorium Northumberlandis teatas samuti suurest tulekerast, mis tuli idast kell 9.55 UTC ja liikus lääne suunas, oli mag -6 kuni -7 ja selle saba koosnes vähemalt sajast fragmendist. „See oli erakordne objekt, oma kordumatu trajektooriga, suure hulga struktuurielementidega, aeglase liikumisega ja värvide mitmekesisusega“, ütles observatooriumi esindaja.
„Nähtus sisaldas palju palju elemente, võib-olla isegi üle 100, mis alguses olid rohelist värvi ning muutusid siis kollaseks. Heli polnud kuulda, kuid kogu nähtuse kestus oli 20 – 30 sekundit. Milline öö oli !“
Kuid mõnes teises paigas tehtud vaatlused olid ka mõnevõrra erinevad Kielderi Observatooriumis tehtule, vastavalt nähtuse muutumise dünaamikale ajas.
Vaatleja Newton Meansis, Glasgow, kirjeldas nähtust sellisena: “ Ma nägin taevas pikka, aeglaselt liikuvat kollase tule rada koos punaselt põleva ümara peaga selle eesotsas ja kuulsin kahte valju kõmakat. Nähtus sarnanes nagu põlevale lennukile keset taevast. See liikus väga veidra nurga all ja tundus liikuvat väga aeglaselt.“
„See oli uskumatu vaadeldes, kuid veidi hirmutav, sest ma ei suutnud kindlaks teha mida ma parasjagu vaatlesin – ma ei suutnud enda jaoks kindlaks teha, kas see oli põlev lennuk, -rakett, meteoor, komeet või mis iganes. Kui see oli juba väljunud minu vaateulatusest, kuulsin ma kahte pauku, mis sarnanesid relvalaskudele või siis paugatustele auto väljalasketorust. Need pidid siis olema heli paugud.“
Vaatleja Grangemouthist ütles, et ta on ennem näinud nii meteooride langemist kui ka meteoorisadu, kuid see sarnanes millelegi, mis oli vägagi suur ja mis purunes atmosfääris ja oli palju laiaulatuslikum ja värvikam kui tavaline meteoorisadu.
Vaatleja Barnsleyst Lõuna-Yorkshire's ütles: „See tundus olevat madalal taevas ja läks ennem tükk aega, kui see kadus ära horisondil. See oli hämmastav vaatepilt, mida ma nägin, ega tea, mida ma nägin.“
Astronoomid ei ole siiani üksmeelele jõudnud, kas see oli lagunev meteoorkeha või siis mõne satelliidiromu tükkideks lagunemine maa atmosfääris.


YouTube'i postitatud video on võetud Loode-Inglismaa krahvkonnas Cheshire's
ja sellel on näha pika sabaga tulekera.


Hetkepildid Loode-Inglismaal Cheshire's võetud meteoori videost.
Meteoori langemise faasid
Näha on hele ja kompaktne meteoorkeha ja tuhm meteoorkeha sellest eemal paremal
Näha on klassikaline meteoor, mille pea ja saba moodustavad ühtse terviku Meteoorkeha on lagunenud juba mitmeks tükiks. Pea on veel kompaktne, sabas on juba hästi näha kolme suurt tükki ja rida väiksemaid Meteoori peale järgneb juba viis heledat tükki
Lagunenud meteoorkeha tükid on grupeerunud kolmeks osaks, milledele järgneb tuhmunud meteoorkeha tükkide rivi Meteoorkeha on lagunenud neljaks. Säilinud on pea, millele järgneb kolm tükkide gruppi Meteoori peale järgneb juba vähemalt seitse heledat tükki
Meteoori pea on kadunud. Näha on veel neli heledat tükki ja rida tuhmimaid nende järel Säilinud on veel kolm heledat tükki ja rida tuhmimaid nende järel Meteoorist on veel säilinud kaks tuhmi tükki
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image

Mina, Ivo Tarmisto, tegin videost hetkepiltide seeria, et oleks paremini võimalik näha meteoori möödumise erinevaid faase ajas.
Lisatud on hetkepildi tegemise ajahetk sekundites, mis on möödunud video algusest.
Slaid 1 – 001 - Näha on hele ja kompaktne meteoorkeha ja tuhm meteoorkeha sellest eemal paremal.
Slaid 2 – 003 - Näha on klassikaline meteoor, mille pea ja saba moodustavad ühtse terviku.
Slaid 3 – 007 - Meteoorkeha on lagunenud juba mitmeks tükiks. Pea on veel kompaktne, sabas on juba hästi näha kolme suurt tükki ja rida väiksemaid.
Slaid 4 – 009 - Meteoori peale järgneb juba viis heledat tükki.
Slaid 5 – 011 - Lagunenud meteoorkeha tükid on grupeerunud kolmeks osaks, milledele järgneb tuhmunud tükkide rivi.
Slaid 6 – 015 - Meteoorkeha on lagunenud neljaks. Säilinud on pea, millele järgneb kolm tükkide gruppi.
Slaid 7 – 017 - Meteoori peale järgneb juba vähemalt seitse heledat tükki.
Slaid 8 – 018 - Meteoori pea on kadunud. Näha on veel neli heledat tükki ja rida tuhmimaid nende järel.
Slaid 9 – 019 - Säilinud on veel kolm heledat tükki ja rida tuhmimaid nende järel.
Slaid 10 – 019 - Meteoorist on veel säilinud kaks tuhmi tükki.
California ja Nevada kaart
Tähistatud on meteoriiditükkide leiukoht -
Lotuse nimeline asula
Tähistatud on meteoriidi leiukoht Lotuse asula Californias
Robert Ward koos leitud meteoriiditükiga
Robert Ward koos leitud meteoriiditükiga
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
30. aprill
umbes kell 8 hommikul
Valju paugu põhjustanud tohutu tulekera kihutas California ja Nevada osariikide kohal pühapäeva hommikul 30. aprillil 2012.a.

Paljud inimesed USA California osariigis Sacramento linnast kuni Las Vegase linnani Nevada osariigis nägid tohutu tulekera kihutamist taevas pühapäeval umbes kella kaheksa ajal hommikul 30. aprillil 2012.a. Tulekera kihutamine päädis valju paugu ja mürinaga, mida oli kuulda samuti üle kogu eelpool mainitud piirkonna. Sedavõrd erakordne sündmus tekitas helistamiste tulva USA hädaabi numbril 911.
Bill Cooke'i, kes on NASA Marshall'i Kosmoselendude Keskuse ekspert meteooride aktiivsuse alal, arvamuse kohaselt võis sellise tohutu tulekera plahvatuse tekitada meteoorkeha, mille suurus võis olla nagu näiteks väikebussil. Plahvatuse ekvivalendiks arvab ta umbes 5 kilotonni, mis on umbes üks kolmandik selle plahvatuse võimsusest, mida kasutati Hirošima kohal Jaapanis II Maailmasõja ajal.
Sellise väikebussi suuruse asteroidi sattumine Maa atmosfääri tuli üllatuseks isegi NASA-le, sest isegi nende asteroidide jälgimise süsteem ei olnud suuteline seda fikseerima enne, kui see oli juba Maa atmosfääris.
Kuid sündmus päädis sellega, et Robert Ward Reno linnast Nevadast, kes on tegelenud meteoriitide kollektsioneerimisega juba üle 20 aasta, leidis California osariigis Lotuse nimelise asula juurest kaks väikest meteoriiditükki, mis on Ameerika viiesendise metallraha suurused. Mõlema meteoriidikillu kaal on 10 grammi. Leidja arvates kuuluvad need meteoriiditükid karbonaatse kondriidi gruppi „CM“, mis võivad sisaldada erinevaid aminohappeid ja teisi orgaanilisi komponente ja on seepärast teadusele eriti hinnalised.
Uus-Meremaa kaart
Uus-Meremaa kaart
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
02. aprill
umbes kella 6 ja 7 vahel õhtul
Pika sabaga ere-valge meteoor kihutas 02. aprilli 2012.a.
õhtutaevas üle Uus-Meremaa


Esmaspäeva, 02. aprilli 2012.a.,õhtul kohaliku aja järgi kella kuue ja seitsme vahel nähti suuremas osas üle Uus-Meremaa lendamas heledat tulekera. Kohaliku „The Carter Observatory“ järgi võis tegu olla meteoorivaatlusega.
Vaatlusest laekus hulganisti teateid „kerast värvilistes leekides“ või „hõbedasest kerast“. Teateid vaatlusest laekus nii Põhja-Saarelt kui ka nii kaugelt lõunas kui Christchurchi linnast.
YouTube'i postitatud video on võetud Nelsoni linna juures ja sellel on näha pika sabaga tulekera.

Hetkepildid Uus-Meremaa meteoori videost
Meteoori langemise faasid
Näha on klassikaline meteoor, mille pea ja saba moodustavad ühtse terviku Meteoor on osa sabast kaotanud
Meteoori kompaktne osa on lagunenud kaheks tükiks Meteoori kompaktne osa on lagunenud kolmeks osaks Meteoor on vaatlejast juba möödunud
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image

Mina, Ivo Tarmisto, tegin videost mitu hetkepilti, et oleks paremini võimalik näha meteoori möödumise erinevaid faase.
Slaid 1 – Näha on klassikaline meteoor, mille pea ja saba moodustavad ühtse terviku.
Slaid 2 – Meteoor on osa sabast kaotanud ja see asetseb meteoori kompaktsest osast mõnevõrra tagapool.
Slaid 3 – Meteoori kompaktne osa on lagunenud kaheks tükiks.
Slaid 4 – Meteoori kompaktne osa on lagunenud kolmeks osaks, millele järgneb neljas osa ja suurema vahemaaga osa sabast.
Slaid 5 – Meteoor on vaatlejast, video tegijast, juba möödunud ja näha on sellest üksnes ere-valge kera mäestiku kohal õhtutaevas.
Norra pealinna Oslo asukoht kaardil
Norra pealinna Oslo asukoht kaardil
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
Avastamine
11. märts
Arvatav maale kukkumine 01. märts
Meteoriit tabas perekond Thomassenide suvilat Norra pealinna Oslo südames asuvas aiamajade piirkonnas teadlaste oletuste kohaselt 1. märtsil 2012.a.


Kui Thomassenid pühapäeval, 11. märtsil 2012.a., läksid oma, üle talve külastamata, suvilat vaatama, ootas neid ees suur üllatus. Esmalt nad märkasid suvila räästas auku ja siis seal maas mingisugust kivi, mis oli kaheks tükiks purunenud. Hiljem selguski, et see on meteoriit.
Thomassenide suvila asub Norra pealinna Oslo südames olevas ajamajade piirkonnas, mida kohalikud kutsuvad kolonihageniks ja mille ametlik nimi on Rodeløkka piirkond.
Rune Thomassen rääkis meediaväljaandele VG Nett, et ta ei ole kindel, millal see meteoriit võis nende suvilasse kukkuda, kuna kogu talve jooksul on see olnud lukustatud ja keegi seal käinud ei ole.
Knut Jørgen Røed Ødegaard, Oslo Ülikooli astrofüüsik, arvab, et küllaltki tõenäoline võib olla, et see meteoriit võis kukkuda suvilasse esimesel märtsil 2012.a. toimunud meteoorinähtuse ajal, mida nähti mitmes eri paigus üle Norra.
„Me oleme kogunud sadu vihjeid selle meteoori võimaliku maale kukkumise koha kohta ja oleme seda paljudest kohtadest otsinud,“ rääkis Ødegaard VG-le peale Thomasseni leiu uurimist aiamajakeses. Ja siis me leidsime selle just siin Oslo südames !
Ja Ødegaard jätkab: „Kuna meteoorkehade liikumise kiirus kosmoses on tohutult suur, olles vahemikus 300 kuni 1 000 km/h, siis selle poolt suvilale põhjustatud vigastus pole midagi ebatavalist.
„See on uskumatu avastus, ma usun seda kindlasti,“ ütles Ødegaard seda VG Nett-le innustunult. „See on ainulaadne. See on topelt unikaalne !“
Ødegaard jätkab: „Alates 1848.a. on Norras leitud ainult 14 meteoriiti. Viimane leid pärineb asukohast nimega Moss, Oslost lõunas ja see leiti 2006.a. Niisiis see meteoriit, mis tabas Thomassenide suvilat, väärib väga suurt tähelepanu.“
Kahest tükist koosneva meteoriidi kogukaal on 585 grammi.
Anne Margrethe Thomassen, kes on jäädvustatud allpool oleval slaidil vaatamas unikaalset kosmosekülalist, arvab, et see rariteet peaks kuuluma Norrale ja selle õige koht võiks olla Meteoriitika Muuseumis Oslos.
Norrakeelset videot sündmuse kohta võib vaadata VG Nett weebilehelt siit.

Hetkepildid VG Nett-i meteoriidi videost

Slaidiprogramm - Manual slideshow

Tulekera vaatluste asukohad Suurbritannia põhjaosas
3-dal märtsil 2012.a. Suurbritannias vaadeldud meteoori vaatluspiirkond 3-dal märtsil 2012.a. Suurbritannias vaadeldud meteoori peamised vaatluskohad
03. märts
kell 21.41
Suur valge sabaga tulekera lendas üle Suurbritannia põhjaosa 03. märtsil 2012.a.

Mõned küsisid, et kas tulnukad on maandunud, nagu üks naine teatas: „Kas UFO invasioon!? Tulekera lendas minu aknast mööda !“.
Politsei ja hädaabikeskused Suurbritannia põhjaosas said 03. märtsil 2012.a., laupäeva õhtul umbes kella kümne ajal, suurel hulga teateid taevas liikunud suure sabaga tulekera kohta.
Vaatleja Glasgowst: „ Nägin suure valge sabaga meteoori taevast langemas lõuna suunas. Välgatus oli rohekas – punakas. Imeline vaatepilt, mis pani mu juuksed peas püsti tõusma !“.
Peamiselt saabus teateid järgmistest kohtadest: Manchester, Glasgow, Salford, Knutsford, Strathclyde, Durham, Grampian, Dumfries, Galloway, Kielder.
Kielderi Observatoorium teatas samuti suure tulekera lennust põhjast lõunasse üle Northumberlandi täpselt kell 21.41.
Observatoorium postitas Twitterisse järgmise lühiteate: „See oli viimase kolmekümne aasta suurim tulekera, mida me oleme fikseerinud !“.
2011
Hiina provintsid ja tähtsamad linnad
Hiina provintsid ja tähtsamad linnad
30. oktoober
kell 17.25
Langevat kuldset värvi sädelevat tulekera nähti Hiina pealinnas Beijingis, Tianjinis ja Tianjini linnarajoonis Hebeis 30. novembril 2011.a.

Hiina uudisteagentuur "Xinhua" teatas kuldset värvi ufost, mis ilmus Hiina loodetaevasse ja mida nägid mõned Beijingi, Tianjini ning Tianjini linnarajooni Hebei elanikud 30. novembri 2011.a. õhtupoolikul. Astronoomide hinnangu kohaselt oli tegemist super-tulekeraga, mida on harva näha.
Ma Qiang on amatöörastronoom, kes elab Tianjinis ja kellel õnnestus tulekera lendu isiklikult näha. Ta ütles, et see tulekera sädeles ja lendas loodest lääne suunas umbes kell 17.25 ja kadus umbes kahe sekundi möödudes. Selle kuldne valgus oli eredam kui Kuul.
Mõned Beijingi elaniku nägid samuti seda tulekera ja teatasid juhtumist.
Beijingi Planetaariumi direktor Zhu Jin ütles, vastavalt vaatlejate poolt antud kirjeldustele, et see sädelev objekt oli super-hele tulekera, mida on harva näha. See on isegi heledam, kui planeet Veenus öösel.
Meteoori langemise faasid
Kaader turvakaamerast enne meteoori ilmumist
Meteoori lahvatuse faas
Meteoor on lagunenud kaheks tükiks pärast lahvatust
Meteoori hääbumise faas
19. oktoober
kell 03.24
Vikerkaarevärvides tulekera nähti Lincolni linna kohal Nebraskas USA-s 19. oktoobril 2011.a.

Tulekera langes taevast vedades enda järel vikerkaarevärvides ja suitsust rada 19. oktoobril 2011.a. kell 3.24 öösel Lincolni linna kohal, kui veel enamik Nebraska elanikke magas.

Siiski õnnestus mitmetel inimeste sündmust näha ja nad helistasid hädaabikeskusesse numbril 911.

Sündmuse salvestas ka lennujaama terminaalist põhja pool oleva laenutatud autode tagastuskeskuse turvakaamera. Täpselt 42 sekundit peale kella 03.24 ilmus taevasse kaamera vaatevälja valgustriip. See venitus pikaks, lahvatas ja näis lagunevat mitmeks väiksemaks tulekeraks ning kadus horisondi taha.

Lancasteri maakonna, kus Lincolni linn asub, šerifi büroosse saabus esimene kõne kell 03.34 ja teatati samuti taevast alla langenud vikerkaarevärvides tulekerast.

Vaatlejatele tundus, et see võis kukkuda kuhugi Lincolni linna piirkonda ja asja saadeti uurima šerifiabi. Naasnud tagasi ta teatas, et midagi leida ei olnud ja vigastada keegi pole saanud ning midagi ei ole kahjustatud. Seega sündmus võib pakkuda ainult teaduslikku huvi.
Meteoriiditükk võrrelduna metallrahaga
Meteoriiditükk võrrelduna metallraha suurusega
Väikemeteoriit
Väikemeteoriit
Ca 2,5 m2 muljutis katuses
Katuses on muljutis pindalaga umbes 2,5 m<sup>2</sup>
Vasakult Ben ja Mike Gibson
Vasakult alates seisavad Ben ja Mike Gibson ning ajakirjanik
13. august
Väikemeteoriit muljus maja katuse 2,5 m2 suuruselt sisse Sacramento linnas California osariigis USA-s

Majaomanik Mike Gibson ärkas ülesse keset ööd metsiku paugu peale 13. augustil 2011.a.
"Ma ärkasin ülesse metsiku paugu peale ja ei suutnud uskuda, et see miski võis olla tabanud meie maja," rääkis Gibson.
Ta jooksis välja ja valgustas oma maja katust taskulambiga ja nägi seal seda, mis oli juhtunud: " Minu maja katus oli umbes 4,5 × 6,0 jala suuruses sisse muljutud." (4,5 × 6,0 = 27,0 ft2 ehk 1,37 × 1,83 = 2,5 m2 )
Kuna samal ajal oli käimas Perseiidide meteoorisadu, arvas Mike, et ehk mõni meteoriit on selle muljutise katuses põhjustanud, kuid ta ei suutnud selle kohta tõendeid leida.
Siis aga ühines otsingutega maja aias taimede vahel tema poeg Ben. Tõmmanud kätte kindad ja otsides põhjalikult igalt poolt, leidiski ta lõpuks väikese musta värvi kivikese.
Mike Gibsoni tütar viis kivikese oma kolledži astronoomia professorile hinnangu saamiseks ja professor tegi kindlaks, et kivikesel on magnetilised omadused. Magnetilised omadused ja kivikese must koorik annavad tunnistust selle meteoriitsest päritolust.
Gibson on õnnelik, et mitte keegi ei saanud selles vahejuhtumis vigastada ja on siiani elevil oma maavälise külalise külaskäigust.

Meteoriiditükk teadlase Alain Carioni käes ja meteoriiditüki omanik Martine Comette
Meteoriiditükk teadlase Alain Carioni käes ja meteoriiditüki omanik Martine Comette
Juhtum leidis aset arvatavalt suvel, avastamine toimus sügisel
Meteoriit kukkus läbi katusekividest katuse majja Pariisi äärelinnas 2011.a. suvel

Kui prantsuse perekond Comette oma puhkusereisilt koju jõudis ootas neid ees üllatus: läbi nende maja katuse oli taevast sadanud taevakivi ehk meteoriit.
Nad said aga asjast selgust alles siis, kui vihmaga nende katus läbi tilkuma hakkas.
Meteoriidi kukkumine võis toimuda kusagil 2011.a. suve ajal, siis kui pere oli puhkusel ja selle avastamine toimus alles sügisel, oktoobrikuu esimesel poolel.
Perenaine, 32 aastane Martine Comette rääkis, et nad kutsusid katuseparandaja ja see oli väga hämmingus, nähes auku nende katusekividega kaetud katuses: "See peaks olema superman, et tekitada katusekivisse sellise augu nagu see seal on. See peab olema meteoriidi tekitatud."
Ta leidiski purunenud meteoriiditüki katuse klaasvillast soojustuskihis.
Proua Comette, Prantsuse Rahandusministeeriumi audiitor, pöördus teadlaste poole ja mineraloogia teadlane Alain Carion ütles, et see on tõepoolest meteoriit kondriitse struktuuriga. Seda katab must fusioon koorik, mis annab tunnistust selle maakera atmosfäärist läbimise kohta.
Teadlase arvates on see muna suurune 3,5 oz ehk 88 grammi kaaluv meteoriiditükk pärit Marsi ja Jupiteri vahelisest asteroidide vööndist.
Teadlane rääkis, et varem pole kunagi meteoriite Prantsusmaal pealinnale Pariisile nii lähedalt leitud kui seekord, kus leiukoht asub Pariisi äärelinnas Draveilis, ainult 12 miili kaugusel Pariisist lõunas. Siiani oli kõige lähem meteoriidi leiukoht 50 miili kaugusel Pariisist. Huvitav on seegi fakt, et meteoriit kukkus alla täpselt sinna majja, mille omanikuks on perekond nimega Comette !
Teadlane lisas veel, et see on esmakordne üldse, et meteoriit leiti pealinnale Pariisile nii lähedalt ja üleüldse on viimase nelja sajandi jooksul kogu Prantsusmaal leitud ainult 60 meteoriiti.
Virginia osariik USA kaardil
Virginia osariik USA kaardil
Virginia ja Põhja-Carolina osariikide kaart
Virginia ja Põhja-Carolina osariikide kaart
Nähtuse piirkond Virginia Beachist kuni Suffolkini
Nähtuse piirkond Virginia Beachist kuni Suffolkini
Wallops Islandi asukoht
Wallops Islandi asukoht
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
10. mai
Virginia Beachi elanikud olid tugevasti hirmunud, kui nad kuulsid öösel väga tugevat mürinat taevast, arvates, et hakkab kätte jõudma maailma lõpp

Teisipäeval, 10. mail 2011.a., olid Virginia Beachi elanikud tugevasti hirmunud, kui nad kuulsid öösel väga tugevat mürinat taevast, arvates, et hakkab kätte jõudma maailma lõpp, mille saabumist laupäeval 21. mail 2011.a. oli üks ameerika pastor kuulutanud.
See nähtus oli sedavõrd tugev, er raputas kodusid USA Virginia osariigi linnades Virginia Beachis, Norfolkis, Chesapeakes, Portsmoutis ja isegi Suffolkis.
Paljud inimesed nendes linnades helistasid hirmunult hädaabi numbrile 911 ja palusid selgitusi üleelatud šokeerivale nähtusele.
Online väljaande WWLP 22 News järgi ei ole ametiisikud ega ka eksperdid suutnud anda tugevat mürinat põhjustanud nähtusele, mis raputas maapinda Virginia osariigi erinevates osades, rahuldavat selgitust ja see nähtus on siiani jäänud salapäraseks ja seletamatuks.
USA Geoloogilise kontrolli Keskuse andmetel nähtuse ajal ei olnud registreeritud mingisugust maakoore seismilist aktiivsust selles piirkonnas.
NASA kõneisik selgitas, et teisipäeva öise tugeva ja maapinda raputanud nähtuse ajal ei olnud Wallops Islandi saarel, kus asub NASA Wallops Flight Facility, mingisuguseid raketikatsetusi, mis oleksid võinud olla selle nähtuse üheks põhjuseks. Nähtuse põhjuseks ei peeta ka mõne militaarse reaktiivlennuki helibarjääri ületamist, kuna sellel ajal selles piirkonnas militaarlende ei toimunud.
USA Rahvusliku Ilmateenistuse kõneisik teatas, et sellel aja ei ole olnud selles piirkonnas täheldatud mingisugust tõsist ilmastikunähtust, mis oleks võinud esile kutsuda midagi niisugust.
NASA teadlaste arvates võis tegemist olla küllalt suure meteoorkehaga, mis selles piirkonna Maa atmosfääri sisenes ja sellise tugeva heli tekitas. Teadlaste arvates võis see olla ka seotud olnud meteoorisajuga, mille haripunkt jäi eelmisesse nädalasse.
Sarnast nähtust, tugevat mürinat taevast koos maapinna ja hoonete rappumisega, kogesid Virginia ja Põhja-Carolina osariikide elanikud 29. märtsil 2009.a., kuid siis õnnestus pealtnägijatel näha ka taevast langevat suurt tulepalli. Nähtuse kohta loe siit.
Asteroidi 2011 CQ1 trajektoor
Asteroidi 2011 CQ1 trajektoor Maale lähenemisel ja selle muutus Maast möödumisel
04. veebruar
Mõne-meetrise läbimõõduga väikeasteroid kihutas Maast mööda 5480 km kauguselt

Reedel 04. veebruaril 2011.a. märkasid NASA teadlased Vaikse ookeani kohal Maast 5480 km kauguselt mööda kihutavat umbes mõne-meetrise läbimõõduga väikeasteroidi 2011 CQ1.
Nagu teadlaste poolt koostatud väikeasteroidi trajektoorikõverast näha on, muutis see oma suunda Maast möödumisel 60 kraadi võrra. Teadlased seletavad seda sellega, et Maast nii lähedalt mööduvale väikeasteroidile mõjus Maa gravitatsiooniväli sedavõrd tugevasti, et põhjustas asteroidi nii tugevalt suunda muutma.
Sellises kauguses Maast mööduvad taevakehad on küllaltki haruldased. Viimati oli niisuguseks taevakehaks FU162, mis vuhises Maast mööda 2004.a., kuid ainult mõnesaja kilomeetri kauguselt.
2010
Marylandi osariigi asukoht USA kaardil
Marylandi osariigi asukoht USA kaardil

Fredericki ja Washingtoni maakondade asukohad Marylandi osariigis
Fredericki ja Washingtoni maakonnad Marylandi osariigis

Suur sini-rohelise-valge värvusega meteoor kihutas üle USA idaranniku osariikide
22. märtsil 2013.a.
28. detsember kell 18.50
Sädemeid pilduv tohutu tulekera sööstis üle Frederick'i ja Washingtoni maakonna Marylandi osariigis USA-s
28. detsembril 2010.a.

Seal taevas oli midagi, mis tuiskas üle õhtutaeva teisipäeval umbes kell 18:50 kohaliku aja järgi ja suur hulk selle piirkonna inimesi ütles, et nägid seda.
Seal elav veteran meteooride vaatleja ja meteoriitide kollektsionäär Al Labrush pajatab: "See, mida ma nägin, tõstab juuksed püsti mu peas - see oli hirmuäratav."
Labrush seisis all-linnas parajasti ühe restorani ees kui ta pilk püüdis taevas kinni sellise vaate, mis tundus talle olevat umbes 1 500 jala ( 450 m ) kaugusel.
"Ma tundsin midagi kuuma enda taga … ma pöördusin ja nägin: Tohutult suur meteoor lähenes … see pildus sädemeid ja kamakaid" rääkis Labrush.
Ma olen olnud meteooride- ja meteoriitidega seotud kogu aeg. Iga kord helistatakse mulle kui nähakse midagi. Alati ma lähen välja ja väga harva olen ma olnud ehmunud, kuid midagi niisugust ei tahaks ma enam küll kunagi näha.
Steve Lawrence nägi seda samuti. Ta oli parasjagu sõitmas autoga koju mööda Old Kiln Road'i, kui ta märkas auto küljeaknast heledat objekti põhjataevas, mis oli nagu "tulekera".
Siis vallandusid kolm valget sähvatust, mis muutsid öö hetkeks valgeks nagu päeval ja siis see kõik tundus äralagunevat, ütles vaatleja. "Öö muutus päevaks ja see oli nagu kuum välk", lisas ta.
Sean Dennison nägi seda samuti - kuid Hagerstown'i linnast. Hagerstown on Marylandi osariigi Washingtoni maakonna maakonnakeskus.
Dennison, kes on Lawrence töökaaslane, oli jalutamas oma majast oma autoni, kui ta nägi seda. See oli nii ebaharilik, et ta läks tagasi koju, et sellest rääkida oma naisele.
Kui ta töö juures kuulis Lawrence' sellest rääkimas hüüdis ta sekka:
"Ma nägin seda samuti" ja võrdles seda valget heledust põleva magneesiumi valgusega ning et objekt liikus aeglasemalt, kui tavaline langev täht. "See oli nagu purskav sädelus, nagu ilutulestik", võttis ta nähtu kokku.
Lawrence lisas, et ta vaatles õhtutaevas seal veel umbes 20 minuti jooksul hõljunud suitsusaba.
Los Angelese Kalifornia Ülikooli ekspert John Wasson arvab, et tõenäoselt oli see, mida inimesed nägid, meteoor, mis võis endast jätta järele maale langeva purdmaterjali jälje.
Kolumbia kaart
Santanderi departemang

Kolumbia kaart - Santanderi departemang
05. september
kell 15.15
Kolumbia kinnitas,
et kimbatust põhjustanud tohutu tulekera,
võis olla meteoor

Pühapäeva pärastlõunal kohaliku aja järgi kell 15.15 05. septembril 2010.a. nägid paljud inimesed Kolumbias Santanderi departemangu Andide piirkonnas taevast all kukkuvat gigantset tulekera.
Santanderi departemangu maa-piirkonnast politseile laekunud teadetest nähtub, et tulekera plahvatus põhjustas selles piirkonnas hoonete akende purunemise kildudeks.
Santanderi departemangu kuberner rääkis Kolumbia meediale: " Midagi juhtus, kuid me ei ole kindlad, mis juhtus, sest juhtunu kohta on esitatud hulganisti spekulatsioone.
Kuid ma ise kuulsin seda tohutult tugevat heli ja mõtlesin, et pomm plahvatas.
Kui see oli meteoor, mis meteoriidina maale kukkus, ei ole meil veel kahjuks õnnestunud selle allakukkumise kohta üles leida."
Kolumbia Geoloogia ja Kaevanduse Instituut (Ingeominas) kinnitab, et mõõteriistad ei ole registreerinud mingisugust maa värisemist ajal, mil tulekera võis maale kukkuda. Siiski nad usuvad, et tegemist võis olla meteoriidiga, mis peale plahvatamist väikesteks tükkideks lagunes.
Kolumbia õhujõudude helikopterid on pidevalt kamminud piirkonda, et avastada mingeidki jälgi allakukkunud meteoriidist.


Suur meteoor-tulekera enne lahvatuse faasi
Suure meteoor-tulekera lahvatuse faas
Suur meteoor-tulekera pärast lahvatuse faasi
Wisconsini osariigist leitud meteoor-tulekerast maale jõudnud meteoriiditükk

USA Kesk-Lääne kaart
The Map of Mid-West of USA
Meteoriiditükkide leiukohad asusid Wisconsini osariigi Mineral Pointi ja Mifflini linnade ümbruses Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
14. aprill kell 22.15
Suur tulekera pani taeva lõõmama USA Kesk-Lääne osariikide kohal

Kolmapäeval, 14. aprillil 2010.a., lõõmas tohutu meteoor üle USA Kesk-Lääne osariikide taeva.
Umbes kella 22:15 paiku kohaliku aja järgi muutis suur tulekera öö roheka värvinguga päevaks Wisconsini, Iowa, Illinoisi ja Missouri osariikide kohal ja vallandas tugeva mürina, mida oli kuulda ümberringi sadade miilide raadiuses.
Üks sündmuse pealtnägijatest mr. Pete Pokran kirjeldab seda niimoodi: "Mul oli küllalt palju õnne, et ma olin kella kümne paiku õhtul õues oma koera jalutamas. Ma märkasin valgussähvatust ja vaatasin ülesse ning nägin, et taevas lääne suunas oli muutunud siniseks. Taevas muutus nii valgeks nagu oleks olnud päev. Ja ma nägin taevas eredat rohelist värelevat objekti millest nagu sädemed näisid välja tulevat. Ja siis seal oli hulga eredaid välgatusi ning see objekt murenes mitmeks tükiks. Ma suutsin näha kolme spetsiifilist oranži tükki, mis moodustasid nagu kolmnurkse formatsiooni. Ja need kestsid võib-olla 4 - 5 ehk isegi kuni 10 sekundit ja siis põlesid ära.
Peale meteoriidi arvatava maale langemise koha kindlaks tegemist Wisconsinis, hakkas sinna saabuma meteoriidikogujaid lähedalt ja kaugelt.
Arizona Ülikooli Kuu- ja Planetaar- Laboratooriumi meteoriitika poole kuraator Marvin Killgore koos oma naise Kittyga saabusid Mineral Pointi Wisconsinis just mõned päevad peale 14. aprilli tulekera nähtavale ilmumist ja nüüd on neil käes 10,6 untsine ehk ~300 grammine taevakivi tükk, mis võib olla selle meteoriidi siiani leitud tükkidest ehk suurim.
Meteoriiditükid leiti Wisconsini osariigi Iowa maakonnas asuvate linnade Mineral Pointi ja Mifflini ümbrusest.
Leiukohtade asukohad kõrvaloleval kaardil.
Tohutult suur meteoor-tulekera enne lahvatuse faasi Klõpsa suurema pildi vaatamiseks

Slaidiprogramm
Suurendatud hetkepildid
meteoori kukkumise faasidest
"Meteor Over Hungary" videost
vaata siit
28. veebruar kell 23.24
Taevast kukkuv tohutu tulekera põhjustas tugeva valgusefekti ja plahvatuse Põhja-Ungari, Slovakkia, Tšehhimaa ja Lõuna-Poola kohal

Pühapäeval 28. veebruaril 2010.a. kella 23.24 paiku nähti Põhja-Ungaris, Slovakkias, Tšehhimaal ja Lõuna-Poolas taevast kukkumas tohutut tulekera. Tulekera põhjustatud valgusefekti fikseerisid paljud järelevalvekaamerad nendes piirkondades.
Palju ärevaid teateid said Ungari põhjaosas olevate linnade, nagu Ózd, Kazincbarcika, Miskolc ja Putnok, häirekeskused.
Niimoodi kirjeldati nähtut ja kuuldut: "Mõni minut enne keskööd vallandus äkki tohutu müra, mis lõppes kõva pauguga, seda on võimatu kirjeldada sõnadega. Paljud inimesed teatasid nende aknaklaaside tugevast klirisemisest. Järsku nägin valgust aknas ja tuba muutus valgeks, kogu nähtus kestis umbes 5-6 sekundit."
"Me kuulsime plahvatust, mis oli nii tugev, et paljud arvasid, et majas plahvatas katel. Valgus ja müra olid tugevad ning lõpuks oli pauk, mis pani aknaklaasid klirisema ja seejärel täielik vaikus."
Slovakkia linna Rožnava elanikud aga tundsid õues olles imelikku ja omapärast lõhna pärast tulekera põhjustatud valgusnähtust ja suurt pauku.
Astronoomid arvavad, et tegu võis olla suure tõenäosusega Maale langeva suure meteooriga, mis võis isegi kuskil meteoriidina maapinnale kukkuda.
Meteoorist pole fotot ega videot. About this meteor no photos or videos available 03. veebruar umbes kell 18.00
Oranži sabaga väga ereroheline tulekera kihutas Iirimaa taevas

Kolmapäeva õhtul 03. veebruaril 2010.a. umbes kella 18.00 paiku kohaliku aja järgi nägid paljud inimesed Iirimaa taevas kihutamas oranži sabaga rohelist tulekera.
Joss Scott oli autoga sõitmas mööda Glenshane Pass'i, kui ta märkas taevas tulekera.
"See oli väga ereroheline tulekera, millel oli oranž saba taga. See kihutas fantastilise kiirusega väga kõrgel taevas suunaga põhja poole. Siis ta kadus mustade pilvede taha Sperrins'i kohal Dungiven'i suunas ja siis seal oli näha suurt oranži valguslahvatust nii, et ma pole kindel kas see ei võinud mitte kuhugi sinna alla kukkuda. See kõik oli nagu etendus."
Teadlased Iirimaa Astronoomia Ühingust arvavad, et see tulekera võis liikuda üle enamuse Iirimaast suunaga sisemaa suunas lõunast põhja ja pole välistaud, et meteoori lend võis lõppeda kukkumisega meteoriidina kuhugi County Armagh'i ümbruskonda.
Vaade kivimeteoriidi kahele tükile
Vaade kivimeteoriidi kõige suuremale tükile
Kivimeteoriidi kolm suuremat tükki on sobitatud kokku
Meteoriidi põhjustatud auk kliiniku vastuvõtutoa laes
Vaade kivimeteoriidi läbisööstust tekkinud augule katuses
Kivimeteoriidi läbisööstust tekkinud auk puitmaterjalist katuseplaadis Klõpsa suurema pildi vaatamiseks

Lortonil on rahvaloenduseks määratud piirkonna staatus (CDP) Fairfaxi maakonnas, Virginia osariigis, USAs.
Lortoni asukoha kohta
vaata siit


Slaidiprogramm
Suurendatud hetkepildid
"The Washington Posti" ja
"The Wall Street Journali" videodest
vaata siit
17. jaanuar umbes kell 17.30
Paarisaja grammi raskune kivimeteoriit kukkus USAs Virginia osariigis Lortoni piirkonnas ühe kliiniku katusest ja vahelaest läbi patsientidest tühja vastuvõturuumi

Esmaspäeva pärastlõunal 17. jaanuaril 2010.a. umbes kella 17.30 paiku kohaliku aja järgi istus arst Frank Ciampi oma töökabinetis arstikeskuse hoone teisel korrusel ja täitis dokumente, kui ta kuulis kõrvalasuvast vastuvõturuumist äkki valju pauku, mis oli nagu väikese plahvatuse moodi.
Williamsburg Square Family Practice asub Lortoni piirkonnas Richmond Highway kvartalis 9500, Virginia osariigis USAs.
Doktor Ciampi on töötanud selles arstikeskuse hoones juba 18 aastat ja igapäevaselt käib ta hoone teisel korrusel asuvates vastuvõtukabinettides patsiente läbi vaatamas. Kui ta peale paugu kuulmist sisenes vastuvõtukabinetti number 2, mis asub umbes 3 meetri kaugusel sellest ruumist, kus ta tegi oma paberitöid, nägi ta põrandal väikeseid puidu-, kipsi-, ja isolatsioonmaterjalide tükke. Kogu selle sodi hulgas põrandal märkas ta kolme kivitükki, mis kokku sobitatuna moodustasid umbes tennisepalli suuruse kivikamaka, millel oli klaasjas-sile pind. Siis ta aga märkas plaadistatud laes umbes sellesama kivi suurust auku ja rebendit põrandal põrandakatte materjalis seal, kuhu see kivikamakas oli kukkunud.
Ciampi meenutab: "Esimene asi millele ma mõtlesin oli see, et midagi on ehk mõnelt lennukilt alla sadanud !".
Enamuse ajast on kõik 10 vastuvõturuumi, mida doktor Ciampi ja tema kaks kolleegi kasutavad, pidevalt täidetud patsientidega. Kui see laest läbikukkunud objekt oleks sisse sadanud veidikene varem, oleks see võinud isegi mõne inimese tappa.
"Ma tänan Jumalat, et seda ei juhtunud", ütles doktor Ciampi.
Sündmuspaika kutsutud Smithsonian Institution's Museum of Natural History eksperdid kinnitasid, et tegemist on kivimeteoriidiga, mille kaal on umbes pool naela ehk paarsada grammi.

"The Wall Street Journal Health Blog" video sündmuse kohta


"The Washington Post" video sündmuse kohta
2009
Roheline meteoor-tulekera Beijingi taevas 16. detsembril 2009.a.

Rohelise meteoor-tulekera lahvatuse faas
16. detsember kell 22.23
Rohelise meteoor-tulekera langemine Beijingi taevas käivitas seal ehk läbi aegade suurima meteoriiditükkide jahi

Kõrval on näha astronoomide poolt videolõigust eraldatud kaks hetkepilti meteoori langemise erinevatest faasidest. Pealtnägijad Beijingis ja lähedal asuvas Tianjinis nägid selgesti kuidas tulekerale sarnane meteoor langes alla Beijingi läänepoolsel horisondil kolmapäeval 16. detsembril kell 22.23 kohaliku aja järgi.
"Ma sõitsin autoga parajasti Chaoyangmenis idapoolsel teisel Beijingi ringteel kui ma äkki märkasin rohelist heledat tulekera liikumas lõuna suunas. Ei olnud kuulda mingisugust heli ja kõik oli ümberringi suurepärane", kirjeldab üks pealtnägija vaatepilti.
Beijingi planetaariumi järelevalvekaameras on salvestunud 2 sekundi pikkune videolõik heledast langevast meteoorist, mille järel oli nähtav saba ja mis lendas ida suunas ning plahvatas suure heledusega enne kui ta horisondil hääbus.
Hiina astronoomid arvavad, et sellise suure heledusega meteoor võis kukkuda meteoriidina kuhugi Beijingi läänepoolsesse eeslinna ja see võib käivitada Beijingis ühe suurima meteoriiditükkide otsimine kampaania üldse.
Meteoor Mojave kõrbe kohal Kalifornias USAs 13. detsembril 2009.a.
Victorville Mojave kõrbe juures Kalifornia osariigis USAs
13. detsember
Geminiidide tähesaju ajal püüdis astrofotograaf Wally Pacholka pildile suure kukkuva meteoori

Astrofotograaf Wally Pacholka püüdis pildile suure kukkuva meteoori Mojave kõrbes Victorville lähedal California osariigis USA-s esmaspäeval 13. detsembril 2009.a. Geminiidide iga-aastase meteoorisaju ajal.
Geminiidide meteoorisaju tipp oli seekord 12. ja 13. detsembri vahelisel ööl, kus langes keskmiselt 150 meteoori igas tunnis.
Mr Pacholka tegi sellel perioodil 1522 fotot, püüdes fotodele kokku 48 meteoori kukkumise, mille hulgas oli see fotol nähtav suur meteoor. Ta ütles, et Geminiidide meteoorisadu on tema arvamust mööda alati parim võrreldes teiste meteoorisadudega ja seekordne oli parim, mida ta üldse näinud on, andes oma tipu ajal isegi kuni 150 meteoori igas tunnis.
"Sellise tohutu suurusega meteoori kukkumist on üldse väga harvalt näha", kinnitab fotograaf.
"Geminiidide meteoorid on aeglased meteoorid, mis jätavad taevasse ilusad pikad kaared ja nende kestvus võib olla isegi üle ühe sekundi", jätkab fotograaf. Ta lisab, et Geminiidideks nimetatakse neid sellepärast, kuna nende taevast langemise punkt ehk radiant asub Kaksikute ( Gemini) tähtkujus.
Meteoor Lõuna-Aafrika Vabariigi kohal 20. novembril 2009.a.
Meteoor Lõuna-Aafrika Vabariigi kohal 20. novembril 2009.a.
Meteoor Lõuna-Aafrika Vabariigi kohal 20. novembril 2009.a.
Lõuna-Aafrika Vabariigi kaart koos provintsidega
20. november
Suur roheline tulekera sööstis äkki taevast välja ja väga ere lahvatus muutis ümbruskonna valgeks nagu päeval Lõuna-Aafrika Vabariigis Johannesburgi ja Pretoria linnade piirkonnas


Laupäeva öösel 20. novembril 2009.a. märkasid paljud pealtnägijad Gautengi provintsis Johannesburgi ja Pretoria linnade ümbruskonnas suurt rohelist tulekera äkki välja sööstmas öisest taevast, millele järgnes väga ere valguslahvatus, mis muutis ümbruskonna valgeks nagu päeval. Valguslahvatuse kustudes jäi taevasse hääbuv oranž triip.
Johannesburgi Planetaariumi teadlane Claire Flanaga tegi temale saabunud informatsiooni alusel järelduse, et nähtus oli meteoor, mis liikus kiiresti üle Gautengi provintsi LAV kõige põhjapoolsema provintsi Limpopo suunas ja võis olla umbes 90 km kõrgusel.
Teadlane arvas, et kui meteoor kuskil maapinnale meteoriidina ka jõudis, siis kõige tõenäolisemaks kandidaadiks võikski olla Limpopo provints, kust on vaatlusest saabunud üle kümne teate.
Ivo Tarmisto tähelepanek:
Antud meteoorivaatlus eristub paljude sarnaste hulgast sellepoolest, et korraga sööstsid Maa atmosfääri vähemalt kolm meteoorkeha. Suurim, mis põhjustas tohutu valguslahvatuse, sisenes videot vaadates paremalt umbes 45o nurga all, samas kui väiksemad sisenesid ülalt zeniidist.
Meteooride kukkumise faasid

I faas - meteooride sisenemine II faas - meteooride heledusastme tõus

III faas - meteoorid enne suurt lahvatust IV faas - suure meteoori lahvatus V faas - meteoorid vahetult pärast suurt lahvatust

VI faas - meteooride tuhmumine on alanud VII faas - meteooride tuhmumine VIII faas - suure meteoori hääbumine
18. november
kell 00.07
Suur sabaga tulekera USA Utah'i osariigi kohal keskööl põhjustas valgussensoritega varustatud tänavalaternate kustumise


Kiiresti langev meteoor kallas valgusega üle suurema osa USA Utah'i osariigi territooriumist kolmapäeval 18. novembri 2009.a. keskööl. Kohe peale seda hakkasid telefonid helisema hädaabikeskuse numbril 911 ja kohaliku ringhäälingu KSL infokeskuses. Täpselt kell 00:07 inimesed üle kogu Ameerika Ühendriikide lääneosa nägid kuidas boliid-meteoor sööstis sisse Maa atmosfääri. Mõnedes piirkondades oli see valgussähvatus sedavõrd tugev, et põhjustas paljude valgussensoritega varustatud tänavalaternate kustumise.
"Ma olin parajasti sõitmas autoga, kui ma märkasin taevas tohutut sinist välgatust ja see tuli alla linna peale", teatas helistaja Ogdeni linnast, mis asub Utah'i pealinnast Salt Lake City'st natukene maad kirdes.
Helistaja sama piirkonna Bountiful'i linnast teatas 911 dispetšerile; "See välgatas lääne suunast ja süütas kogu ümbruskonna".
Pealtnägija Andy Bailey ütles:" Oh, see süütas kogu taeva ja oli peaaegu sama valge kui päeval. See oli alles valge".
Don White oli Wyomingi osariigis ja rääkis KSL Uudisteraadiole, et ühel momendil ta kahtlustas isegi aatomiplahvatust. "See oli hiilgav-sädelev ja väga lühiaegne, nagu oleks plahvatanud midagi".
KSL sai teateid, et seda valgusetendust nähti isegi Salt Lake City'st nii kaugel eemal kui Tucson'is, Santa Fe's, Butte's ja Frisco Peak'is Milfordi lähedal Utah'i osariigi edelaosas. Utah'i Ülikoolil on observatoorium 9 500 jala kõrgusel merepinnast Frisco Peak'is, kus saadi järelevalve kaameraga ka pilte tulekerast. Palju järelevalve kaameraid üle Utah'i osariigi jäädvustasid selle tohutu valgussähvatuse.
Utah'i elanik Jon Olschewski rääkis: "Ma märkasin, et vasakult poolt miski sööstab läbi taeva. See oli see meteoor, mis siis plahvatas ja lagunes vähemalt viieks suureks tükiks".
Roy Merrel nägi samuti seda valgust. Ta ütles: "Ma olin siseruumis ja seal oli selline välgusähvatus, et kogu ruum muutus täiesti valgeks".
Teadlased arvavad, et see ei olnud osa kuulsast Leoniidide tähesajust vaid see-eest sporaadiline asteroid, kesköö tulekera, mis plahvatas Maa atmosfääris vabastades energiakoguse, mis on võrdne vähemalt ühe kilotonni TNT'ga.
Teadlased jätkavad: "Enamuse meteoore, te ei kuule neid, kuid see oli küllalt lähedal ja küllalt suur, et põhjustada tugeva heli mürisemise ja kõmisemise näol. Fakt on seegi, et Utah'i Ülikooli seismilised monitorid püüdsid kinni mürisemisest tekitatud helilained.
Teadlased arvavad, et vastavalt arvestustele võisid meteoorkeha purunemisest tekkinud tükid kukkuda kuhugi Dugway küla ümbruskonda ja seega võib meteoriiditükke seal ümbruskonnas leida küll.
Peale järelevalvekaamerate jäädvustatud videoklippide sai KSL ka videoklippe mitmetelt Utah'i elanikelt.
Suur ja hele sabaga meteoorkeha Lääne Saksamaa kohal 13. oktoobril 2009.a. Meteoorkeha Lääne Saksamaa kohal 13. oktoobril 2009.a.
Meteoorkeha Lääne Saksamaa kohal 13. oktoobril 2009.a.
Meteoorkeha põlemisjälg Lääne Saksamaa kohal 13. oktoobril 2009.a.
13. oktoober
kell 18.50

Meteoriit vallandas paaniliste helistamiste laviini politseisse Saksamaal kui UFOle sarnanev langev täht ilmus taevas nähtavale


Lääne-Saksamaal vallandus paanika kui sajad nähtusest hirmunud inimesed helistasid politseisse ja tuletõrjesse teatades, et see mida nad nägid, oli UFO. Häirekeskuste poolt vastu võetud kõnede hulk oli suurim Bremenis, Hamburgis, Põhja Rein-Vestfaalis ja Alam-Saksimaal, kus teatati "põlevast kerast" või "heledast objektist" taevas.
Hamburgis Elbe ääres sõrkjooksu teinud kolmekümne aastane Christian Pokropp rääkis BILD.de reporterile, et äkki oli taevas valguskera, mis oli kahtlemata suurem kui tavaline langev täht. Kell oli 18.50 kohaliku aja järgi. Oli teisipäev 13. oktoober 2009.a. Nähtus kestis umbes kuus sekundit enne kui see lagunes neljaks osaks, millest igaüks oli kui väike tulepall, mis hakkas tuhmistuma. Mitmeks minutiks jäid nähtusest taevasse veel suitsutriibud.
Peale mitmeid kõnesid Bremeni politseivalitsus teavitas lennundusametnikke ja saatis välja politseipatrulli. Bremeni politseivalitsuse esindaja Dirk Siemering rääkis BILD.de reporterile: "See on müsteerium. Helistajad teatasid tulepallist, mis lagunes osadeks kukkudes maapinnale. Teised pealtnägijad teatasid tugevast plahvatusest."
Peale hädaabikõnesid Neubrandenburgi häirekeskusesse politsei kontrollis olukorda Wareni ümbruses. "Esmalt me kontrollisime, kas mõni gaasimahuti ei põle mitte," selgitas sealne ametiisik.
Neubrandenburgi ja Wareni vahelisel riigimaanteel nr 192 autot juhtinud mees teatas, et näeb taevas umbes 10 km kaugusel mingisugust roheliselt põlevat kera.
Üks pealtnägija postitas ühte Interneti foorumisse järgmise teate: "Sellel õhtul ma nägin Dortmundis veidrat leegitseva sabaga roheliselt hõõguvat kera kukkumas läbi taeva, mis kuidagi lahustus taevas. Esmalt ma arvasin, et see on rakett, kuid selle trajektoor oli liialt veider."
Hobiastronoom Werner Walter Mannheimist, kes haldab UFOde uurimise tegevusvõrku nimega CENAP, sai teateid nähtud sündmuse kohta kuni hilisööni. Temale saabunud teadete järgi teeb Walter kokkuvõtte, et pealtnägijad kirjeldasid mitme sekundi jooksul hääletult maale kukkuvat pika sabaga rohekas-valget hõõguvat kera.
Walter oletab, et tegemist oli läbi Maa atmosfääri kukkuva meteoorkeha ehk langeva tähega, mis lõpuks lagunes ja haihtus.
Sabaga tulekera Cheltenhami linna kohal Inglismaal
01. september
Pika sabaga leegitsev kera Cheltenhami linna kohal Inglismaal

Matthew Pinless on kindel, et leegitsev kera koos pika sabaga selle järel, mida ta jalutamise ajal taevas märkas, sarnanes rohkem meteoorile kui UFOle.
Kolmekümne ühe aastane noortekiriku vabatahtlik töötaja mr. Pinless oli parasjagu jalutamas oma 16 kuu vanuse poja Thomasega oma tänaval Cheltenhami linnas, edela Inglismaa Gloucestershire maakonnas, kui ta seda leegitsevat valgust märkas. See juhtus teisipäeval, esimesel septembril 2009.a.
"Alguses ma mõtlesin, et see on lennuk, kuid see liikus sedavõrd kiiresti, et ma arvasin selle olevat midagi muud", rääkis Pinless. "Ma taipasin, et see peab olema meteoriit, kuna tagant kitseneva kujuga oranži valguse järel oli punast värvi jälg. Ma haarasin oma kaamera-mobiili ja tegin nii kiiresti kui sain kaks pilti, enne kui see kadus pilvede taha. See leegitsev aine oli minu vaateväljas kolm kuni neli sekundit enne kui ta kadus pilvede taha. Ma püüdsin näha, kas see ehk taasilmub kuskil nähtavale, kuid seda ei olnud enam kusagil näha.
"Ma ei lasku ufo teooriasse, kuid ma olen küllaltki kindel, et see oli meteoor. Mul oleks hea meel kuulda, kas keegi teine veel nägi sedasama nähtust", märkis Matthew Pinless lõpetuseks.
Meteoori pilt tekstiga 09. aprill
Austria Alpidesse jääva Carinthia osariigi kohal
käis kohutav kärgatus ja öine taevas
muutus mõneks hetkeks valgeks

Sajad Austria Alpidesse jääva, ja riigi kõige lõunapoolsema osariigi Carinthia, elanikud olid hirmunud, kui nad leidsid ennast mõtlemas, et nende piirkonda on tabanud maavärin, peale seda kui meteoriit plahvatas kõrgel taevas nende kodude kohal neljapäeval üheksandal aprillil 2009.a.
Kohalikud ütlesid, et meteoriit plahvatas umbes kell kolm öösel, tekitades tohutult kõva paugu nagu äike, millele järgnes mürisev kõmin ja ulguv heli.
Hans Handler Veldenist rääkis ajalehele "Österreich": "Ma mõtlesin, et see sai olla kas maavärin või siis lennukatastroof."
Hermann Mucke, kaua-aegne Viini astronoomia büroo juht, rääkis ajalehele: "Meteoriit tekitas taevas sellise hõõguse, mis oli nagu elektrilise päritoluga." Mucke lisas, siiski, ei ole seda mitte kuidagi võimalik tõestada, et see fenomen oleks olnud meteoriit. Ta lisas, et Austrias on ainult üksainus nii-öelda "tulekera" kaamera, mille asukoht on Carinthiast kaugel Waldviertelis ja seal ei ole fotosid sellest, mis muutis mõneks hetkeks valgeks Carinthia öise taeva.
Meteoori pilt tekstiga 05. aprill
Üle Iirimaa lennanud tohutu tulekera
valgustas osa maast mõne sekundi vältel

Pühapäeva öösel umbes kell 00.30 kohaliku aja järgi ( BST - British Summer Time ) märkasid inimesed Iirimaal Donegal'st kuni Cork'ni ( maakonnad Põhja-Iirimaal ja Lõuna-Iirimaal) massiivset tulekera lendamas üle nende saare.
"Kesköö paiku mõne sekundi jooksul oli osa Iirimaast üle valatud sellise tugeva valgusega, nagu päike oleks äkki välja ilmunud," teatas Iirimaa Astronoomiaühing.
Iirimaa Astronoomiaühingu juhataja David Moore ütles, et ta on kindel selles, et ülelennanud tohutu tulekera võis olla suur meteoorkeha, mis võis kuskil Iirimaal meteoriidina isegi maha kukkuda.
Kahjuks pole tulekerast saadud ühtegi fotot ega videot.
Möödunud sajandi jooksul on Iirimaa pinnalt leitud meteoriiditükke ainult kahel korral. Üks juhtum leidis aset 1969.a. Põhja-Iirimaal ja teine 1999.a. Carlow'i maakonnas.
USA
Virginia- ja Põhja-Carolina osariikide kaart
Virginia ja Põhja-Carolina osariikide kaart
29. märts
USA-s Virginia- ja Põhja-Carolina osariikides nähti taevas salapärast tulekera ja kuuldi tugevat kõminat

29. märtsil 2009.a. nähti USA-s Virginia- ja Põhja-Carolina osariikides taevas salapärast tulekera ja kuuldi tugevat kõminat. Pealtnägijate kinnitusel põhjustas tugev helikõmin nende majade värisemise ja maapinna vappumise. Üks pealtnägija kinnitas, et isegi tund peale taevas tulepalli nägemist, olid tema silmad ikka veel valulikud. Teadlaste arvates on selline silmade füsioloogiline seisund peale meteoori vaatlemist küllaltki haruldane nähtus.


Meteoori pilt tekstiga
"Mustla boliidi" iseloomustamiseks oleks ehk kõige kohasem kasutada Peekskilli pika sabaga roheka tulekera videost kaadrit, kus boliid on lagunenud mitmeks tükiks.

Näide sarnasest boliidist Näide Mustla boliidiga sarnasest boliidist Klõpsa suurema pildi vaatamiseks

Peekskilli boliidi kohta on vaadata video ja lugeda sündmusest allpool, aastast 1992
14. märts
kell 23.27
Ümbruse sinakasroheliseks valgustanud
ja neljaks-viieks tükiks lagunenud sabaga täht
lendas üle Tarvastu valla Viljandimaal

Laupäeva hilisõhtul nägi mitu Tarvastu valla elanikku teravat valgussähvatust ning Mustlas kuuldi ka pauku, mille tugevus oli inimeste hinnangul äikesest palju valjem. Ühe anonüümsust palunud naise sõnul nägi ta väga teravat valgussähvatust kell 23.27 umbes kümne kilomeetri kaugusel Mustlast. "Olime autos ja sõitsime Suislepa poole," rääkis naine. "Ühtäkki läks kogu ümbrus väga valgeks. Sinakasroheline valgus oli palju tugevam kui auto kaugtuled." Kaks sekundit kestnud sähvatusele järgnenud pauku autos olnud naine ei kuulnud. Tema sõnul olid aga Mustla päästekomandos valves olnud mehed kuulnud samal kellaajal väga valju kärgatust. "Pauk oli olnud meeletult kõva," kirjeldas naine talle räägitut. Enda väitel oli ta kõnelnud mitme Mustlas elava inimesega, kes kinnitasid samuti, et kuulsid pauku, mis olnud nii tugev, et majadel aknad värisesid.
Kärstna lähedal viibinud Mustla elanik Rainis Liir rääkis, et oli näinud sabaga tähte, mis lõi taeva paariks sekundiks valgeks. "Nagu valge jutt läks üle taeva, siis valgus kustus ja käis pauk," kirjeldas Liir, kelle hinnangul lendas taevakeha Suislepa poole.
Valgussähvatust märkas ka Mustla elanik Rein Tafenau, kes sõitis parajasti koos naisega Suislepast Pikasilla poole. Kell hakkas saama pool kaksteist. "Sinakasroheline valgus paistis tagant ja ülevalt alla, nii et auto varju polnud teel näha," kirjeldas Tafenau. "See oli nii tugev, et valgustas auto tuled üle. Paari sekundi jooksul oli hästi näha metsa ja madalaid pilvi taevas."
Võrtsjärve ääres maakodus boliidi lendu näinud arheoloog Tanel Moor teatas meteoriitikakomisjonile taevase keha liikumissuuna: idast läände. Üks pealtnägija kirjutas Teaduste Akadeemia meteoriitikakomisjoni teadussekretär R.Tiirmaale, et nägi meteoorkeha lendu Väluste lasketiirust lõuna pool. "Terve laskeväli oli paar-kolm sekundit rohekalt valgustatud," kirjeldas mees. "Seejärel lagunes boliid neljaks-viieks tükiks ja kustus."
Reet Tiirmaa märkis, et kirjelduste järgi võib väikse kõhklusega täpsustada boliidi lennusuunda: see tuli ida-kirde suunast ja lendas mitte niivõrd lääne kui lõuna-edela poole. Boliid on teisisõnu suur ja Veenusest heledam meteoorkeha. Maale kukkunud, kannab meteoorkeha nimetust meteoriit. "Vastavalt kohale, kus meteoorkeha lendu kõige rohkem nähti ning kirjeldati, saab see ka nime," märkis TA meteoriitikakomisjoni teadussekretär, geoloog Reet Tiirmaa. "Kõnealusel juhul nimetasime selle kosmilise keha Mustla boliidiks."
Näide asteroidist Näide asteroidist 02. märts
Asteroid 2009 DD45 möödus Maast
ainult 74 800 km kauguselt

27. veebruaril 2009.a. avastasid Austraalia astronoomid uue asteroidi, mis sai nimeks 2009 DD45.
Selle avastamine on tähelepanuväärne seetõttu, et 30 kuni 40 m läbimõõduga asteroid möödus planeet Maast 2. märtsil 2009.a ainult 74 800 km ehk 0.000482 aü kauguselt ja selle eelavastamise aeg kuni lähima möödumiskauguseni Maast oli ainult 3 päeva. Astronoomid tõdesid, et kui see asteroid oleks tunginud Maa atmosfääri ja jõudnud maapinnani seal plahvatades, oleks sellest plahvatusest olnud inimkonda võimalik ainult kolm päeva ette hoiatada. Katastroof oleks aga olnud võrreldav 1908.a. Tunguska katastroofiga Siberis.
Ebatavaliselt hele meteoor Soome taevas 28. veebruaril 2009.a. 28. veebruar
Ebatavaliselt hele meteoor Soome taevas

Laupäeva hilisõhtul kell 23.36 kohaliku aja järgi jäädvustasid kolm Soome eri paigas asetsevat taevasalvestuse automaatkaamerat, sealhulgas Jyväskylä Nyrölä observatooriumi virmaliste kaamera, ebatavaliselt heleda meteoori langemise.
Esko Lyytinen Astronoomiaühingu URSA meteoriitika töörühmast analüüsis saadud andmeid ja jõudis järeldusele, et tegu võis olla meteoriidiga, mis võis kukkuda maapinnale kuskil Kangasniemi piirkonnas Kauppila küla ja Suur-Kairuri järve vahelisel alal. Arvutuste järgi sisenes meteoriit Maa õhk-kehasse kiirusega 13,5 km/s ehk siis 50 000 km/h ja selle kaal võis olla umbes 500 g.
Kangasniemi on vald Soomes, mis asub Lõuna-Savo maakonnas, Ida-Soome läänis, 63 km kaugusel Jyväskylä linnast ja 250 km kaugusel Helsingist kirde suunas.
Illustratsioon Maa orbiidi ja lähikosmose täituvusest tehisobjektidega Maalt
Illustratsioon Maa lähiorbiidi täituvusest tehisobjektidega Maalt
24. veebruar
2,7 kg raskune metallikamakas tabas elamut
Dallase linnas Texases

Ebameeldiv üllatus võttis vastu ühte Dallase linnas elavat perekonda kui nad jõudsid koju teisipäeva, 24. veebruaril 2009.a., pärastlõunal. Nende kahekorruselise elamu esimese korruse põrandal ilutses 6 naela = 2,7 kg raskune metallikamakas, mis oli sinna kukkunud läbi katuse ja teise korruse vahelae, jättes neisse korralikud augud. Pere oli rohkem kui hämmingus ja kell 17.19 kohaliku aja järgi teatasid nad juhtunust politseisse ja päästeteenistusse. Dallase Tuletõrje- ja päästeteenistus tegi kindlaks, et metallikamakas ei ole radioaktiivselt ohtlik. Politseitöötajad tegid kindlaks, et kamakas on kaks sissepuuritud auku ja tegu on Maal valmistatud objektiga. Sündmuskohal viibinud USA Riikliku Lennundusadministratsiooni esindaja teatas, et nendeni ei ole jõudnud teateid lennukitelt kukkunud rusude kohta.
Seega võis nüüd tegu olla mõnega teisipäeval 10. veebruaril 2009.a. Siberi kohal Maa orbiidil kokku põrganud Venemaa ja USA satelliitide tükkidest, mis nüüd alla sadas.
Meteoriiditükid leiti aga Dallase linnast 70 miili kaugusel lõunas asuva Westi linna lähedalt karjamaalt.
Komeet Lulin Päikesesüsteemi läbimas 2009.a jaanuar
24. veebruar
veebruar
märts
Komeet Lulin C/2007 N3
Päikesesüsteemi läbimas

Mürkrohelise värvinguga Lulin liikus veebruari lõpus Lõvi tähtkujus planeet Saturni lähistel ja möödub täht Regulus'est märtsi alguses.kaugenedes Maast. Tsüaani sisaldav komeet möödus Maast 0,41 astronoomilise ühiku kauguselt 24 veebruaril 2009.a.. Üks astronoomiline ühik võrdub 150 miljoni kilomeetriga. Astronoomide hinnangul on Lulini praegune heledus 5,8-6,4 tähesuurust, kuid see peaks suurenema kuni 5-da tähesuuruseni 24. veebruaril ja siis jälle vähenema. Lulinil on kaks saba, millest üks koosneb kosmilisest tolmust ja teine iooniseeritud gaasist. Komeet tiirleb võrreldes Maa ja teiste planeetidega vastassuunas. Komeet Lulini leidsid noored hiinlasest astronoomid Ye Quanzhi ja Lin Chi-Sheng kaks aastat tagasi.
Tulekera Austini taevas Texases 15. veebruaril 2009.a. 15. veebruar
Tulekera Austini taevas Texases USA-s

Pühapäeva hommikul Austini linna tänavail toimunud maratonijooksu võistlusest ülekannet teinud uudisteagentuuri CNN telepilti jäi umbes kell 11 hommikutaevast alla langev hõreda sabaga hele tulekera. Pealtnägijate kirjeldusel langes tulekera tugeva mürina saatel, mis pani isegi majad rappuma.
Uudisteagentuuri CNN järgi võis tegu olla mõnega teisipäeval 10. veebruaril 2009.a. Siberi kohal Maa orbiidil kokku põrganud Venemaa ja USA satelliitide tükkidest, mis nüüd alla sadas.
Tulekera osutus atmosfääris purunenud meteoorkehaks
Kolmapäeval, 18. veebruaril 2009.a., kella viie paiku pärastlõunal õnnestus kahel Põhja-Texase Ülikooli astronoomil leida ühelt karjamaalt tulekera põhjustanud objekti kaks tükki. Need olid ilusad musta sulamiskoorikuga meteoriiditükid nii umbes pecan'i pähkli suurused ehk siis umbes 3 cm läbimõõdus. Õnnelikeks leidjateks olid Põhja-Texase Ülikooli planetaariumi direktor Ron DiLulio ja sama asutuse tegevjuht Preston Starr. Tükid leiti Dallase linnast 70 miili kaugusel lõunas asuva Westi linna lähedalt karjamaalt.
Meteoor Euroopa taevas 17. jaanuaril 2009.a. 17. jaanuar
Meteoorivaatlus Põhja-Saksamaast Lääne-Rootsini

Laupäeva õhtul kella kaheksa paiku kohaliku aja järgi märgati Rootsis ja Saksamaal taevas kummalist valgust. Kirgas sinakasroheline valgus tekitas Rootsi lõuna- ja lääneosas ning Saksamaa põhjaosas hämmeldust, mille tõttu tuhanded inimesed päästeteenistusse helistasid.
Kosmosest Maa atmosfääri sisenevad meteoorkehad ei ole haruldased, kuid seekord oli meteoori näha ebatavaliselt selgelt, jättes endast maha pika nii-öelda tulesaba. Sydvenska Dagbladet märgib, et niisuguste suurt helendust tekitavate meteooride sisenemine Skandinaavia taevasse toimub keskmiselt umbes kümnel korral aastas ja sellepärast on see küllalt tähelepanuväärne sündmus.
Meteoor Saudi-Araabia taevas 7. jaanuaril 2009.a.
07. jaanuar
Meteoorivaatlus Saudi-Araabias

Kolmapäeval peale õhtust palvlust oli taevast kuulda ulatuslikku heli, millele järgnes lääne poolt suur intensiivne valgusnähtus Saudi-Araabia pealinnast Riyadh'ist idas oleva AL-Qasim'i regiooni kohal.
Paljud kohalikud on ennemgi meteoore näinud, kuid nende kinnitusel see ei sobinud üldse kokku meteoori tüüpkirjeldusega. See oli sinise - rohelise värviline ja sellest väljusid rohelised kiired. Osa pealtnägijaid kuulsid plahvatusele sarnast heli ja tundsid ulatuslikku värisemist, mis nende arvates viitas objekti prantsatamisele maapinnale. Valgusnähtus taevas oli sedavõrd võimas, et seda nähti isegi kaugel Kuveidis.
2008
Meteoor Edmontoni taevas Kanadas 20. novembril 2008.a. 20. november
Meteoorivaatlus Edmontoni taevas Kanadas

Neljapäeva õhtul kell 17.30 kohaliku aja järgi jäi Alberta maakonna pealinna Edmontoni ühe politsei patrullauto armatuurlaua kaamera vaatevälja episood langevast meteoorist.
Videolõigul on näha maapoole sööstev valguskera, mis haihtub ereda plahvatusena. Pealtnägijate sõnul oli hajuva meteoori plahvatus sedavõrd hele, et kogu ümbrus muutus sekundi murdosa vältel valgeks nagu keskpäeval. Paljud kuulsid ka kaugusest kostnud kõmakat.
Kohalike astronoomide hinnangul võis tegemist olla meteoriidiga, mis võis kukkuda Maale kuskil Alberta maakonnas.
2007
Farmer James Stirton seismas orbiidiprügist hunniku juures
54 cm Ø ja 20 kg raskune orbiidiprügist hunnik
07. november
Musta värvi materjalikuhi kukkus taevast
ühe farmeri maaomandile Austraalias

7. novembril 2007.a. leidis Austraalia farmes James Stirton temale kuuluvalt maaomandilt 54 cm läbimõõdus ja 20 kg raskuse põlemistunnustega musta värvi ümara kuhja. Tema maaomandi asukoht on Cheepie, Charleville'st läänes Queensland'i osariigi edelaosas. Brisbane'i Planetaariumi kuraator Mark Rigby viis läbi leitud objekti uurimise ja tuvastas, et see on kahtlemata USA kosmoseraketi 2006-047-C heeliumi- või lämmastikugaasi mahuti. Selle raketiga viidi orbiidile Cape Canaveral'i kosmodroomilt Floriidas USA päikeseuuringute satelliit 26. oktoobril 2006.a.
Mark Rigby ütles, et käesoleval ajal on Maa orbiidil umbes 5 000 tonni kasutusel olevat ja kasutuse minetanud tehisobjekte ja nende riismeid. Arvatakse, et Maa orbiidil võib olla üle 17 000 erineva suurusega tehismaterjalist objekti Maalt. Seda arvu täiendas kindlasti tublisti viimane kahe satelliidi kokkupõrge Maa orbiidil 10. veebruaril 2009.a.
Meteoriit tekitas kraatri Carancase küla lähedale Peruu Andides 15. septembril 2007.a. 15. september
Meteoriit tekitas kraatri Carancas'e küla lähedale
Peruu Andides

Laupäeva keskpäeval kuulsid Peruus Titicaca järve lähedal elavad inimesed üleval taevas kohutavat möirgamist ja nägid seal tulekera ning siis maa rappus ja taevast sadas alla väikeseid kivikesi. Kui inimesed läksid vaatama mis oli juhtunud, leidsid nad eest umbes 13 m laiuse ja 5 m sügavuse kraatri. Kohalikud kirjeldasid meteoriiti kui heledat leegitsevat suitsusabaga tulekera.

Referaat - "Carancas'e meteoriidikraater Peruu Andides" Summary - "Meteorite Crater near Carancas Village in Andes of Peru"
Meteoorisadu Denveri taevas Colorados 3. jaanuaril 2007.a. 03. jaanuar
Meteoorisadu Denveri kohal Colorados

See hämmastav video on tehtud laupäeva hommikul umbes kella 06.30 paiku Denveris, Colorado osariigis USA's.
Videol on näha meteoorisadu. Videot näidanud "Fox - News" telekanali järgi, on videolõigul nähtuga tegemist kvadranturi meteoorisajuga vastavalt Quadrans Mulralis'e käibelt kadunud tähtkuju nimetusele.
Kvadrantide meteoorisaju ajal võib näha keskmiselt 80 meteoori tunni kohta. Parim päev kvadrantide jälgimiseks ongi 3. jaanuar.
2005
Meteoor Lääne-Austraalia taevas 22. detsembril 2005.a. 22. detsember
Meteoorivaatlus Lääne-Austraalia taevas

Pealtnägijad rääkisid, et umbes kella 9.00 paiku kohaliku aja järgi läks taevas äkki valgeks ja seda valgust saatis äikese kõminale sarnane heli, mis raputas hooneid.
Perth'i linna astronoomid ütlesid, et üle Lääne-Austraalia osariigi lennanud objekt oli meteoor, mis võis ära põleda atmosfääris kusagil edelas.
Autot juhtinud naine kirjeldab nähtut: "Äkki taevas muutus valgeks, see oli nii hele nagu päevavalgus, see oli täiesti uskumatu. Ma vaatasin ülesse ja seal oli midagi hõbedast, mis nägi välja nagu hõbedane pall koos punakas-rohelise sabaga selle järel peaaegu nagu ilutulestikul."
Üks teine vaatleja, Brent, ütles, et tal ei läinud vaja kasutada oma taskulampi sellel ajal kui objekt üle lendas. "Ma võisin lülitada oma taskulambi välja, kuna kogu taevas oli purpurpunaselt valge."
1992
Boliid kihutas üle Peekskill'i linna 09. oktoobril 1992.a. 09. oktoober
Boliid kihutas üle Peekskill'i linna USA-s

Reede õhtul umbes kell 19.50 kohaliku aja järgi kihutas pika sabaga tulekera üle Peekskill'i linna.
Peekskill on 22 tuhande elanikuga linn USA New Yorgi Osariigi Westchester'i Maakonna loodeosas ja ta on New Yorgi Metropoli üks eeslinnadest.
1972
Boliidi lend maa atmosfääris 10. augustil 1972.a. 10. august
Boliidi lend Maa atmosfääris

Neljapäeval kell 14.30 kihutas tulekera üle Grand Teton Park'i
Lääne-USA-s. Linda Parker oli seal puhkusel koos oma sõpradega ja ta nägi seda, uskudes, et see on rakett, mis on välja tulistatud lähedal olnud sõjaväebaasist. Ta võttis oma 8 mm filmikaamera ja jäädvustas nähtuse filmile. Alles mitmed aastad hiljem ta jõudis järeldusele, et see oli ilmselt boliid.
Boliid tekib suure massiga meteoorkeha sisenemisel Maa atmosfääri tihedatesse kihtidesse. Atmosfääris hõõrdumisel õhuga meteoorkeha kuumeneb ja tema ümber tekib kuumadest gaasidest ja osakestest kiht. Tihti on boliid sedavõrd suure heledusega, et see on nähtav isegi päeval. Atmosfääri läbides on boliidil järel märgatav suitsugaasidest ja peenainest koosnev jälg ehk saba.
1954
Hodgesi meteoriit Alabama Loodusloo muuseumi stendil

Sylacauga linna asukoht Alabama osariigis USA-s
30. november
Meteoriit tabas oma toas uinakut teinud proua Hodgesit 30. novembril 1954.a.

Enamus kosmoses lendavatest meteoroididest sattudes maa atmosfääri, põlevad seal palju ennem ära, kui suudavad tekitada meteoori. Suuremad tekitavad siiski ilusad tulekerad ja osa neist maanduvad maapinnale, kuid ainult mõned korrad meteoriitika ajaloos on teada fakt, kus see on inimesele pihta sattunud.
Hodges meteoriit ei ole tähelepanuväärne mitte oma suuruse ja kuju poolest, vaid asjaolu poolest, et see kukkus Alabamas elanud naise elamu konstruktsioonidest läbi ja tabas naist, kui ta tegi parasjagu uinakut. See fakt aga kirjutati meteoriitika ajalukku.
Kolmekümnendal novembril 1954.a. kella kahe ajal peale lõunat, kui Ann Hodges oli just heitnud kušetile uinakut tegema, põrutas meteoriit läbi lae tuppa. 'Taevakuul' tabas massiivset raadioaparaati ja põrkus sealt prantsatades täpselt vastu Hodgesi külge. Hämmastav, kuid Hodgesile tekkis kehale ainult muljundhaav, kuid tegelik triangel alles algas.
Asi pöördus selliseks, et meteoriidi, kui kuldaväärt mineraali omandisuhe, vajas klaarimist. Kuna Hodges rentis oma ruume maja omanikult, väitis see, et meteoriit kuulub temale. Ann Hodges arvas aga, et see kuulub temale. Lõppes see omandilahing sellega, et Hodges sai võidu, kuid saades sellega suure mittesoovitud tähelepanu osaliseks, annetas ta selle väärtusliku 4 kg (9 lb) kaaluva taevakivi Alabama Loodusloo muuseumile, kus see sai tuntuks Hodgesi meteoriidina ja on siiani seal väljapanekute hulgas aukohal.
See sündmus juhtus USA-s, Alabama osariigis, Talladega maakonnas, Sylacauga linnas.

Käesolevas referaadis on kasutatud alljärgnevaid artikleid ja allikaid Internetis:

 • Wikipedia: "Meteoor", "Boliid"
 • Elu-24: "Rootsis ja Saksamaal nähti taevas kummalist valgust"
 • All News Web: "Millions see UFO crash in Saudi Arabia"
 • News-Lite: "Canada meteor crash caught on video"
 • Fox-News: "Meteor Rain Over Denver"
 • Referaat: "Carancas'e meteoriidikraater Peruu Andides"
 • YouTube Website
 • MailOnline: Science & Tech
 • ABC News Online: "Meteor lights up WA night"
 • CNN News Online
 • Bild.com
 • China Daily
 • The Washington Post
 • The Wall Street Journal

Elvas 11. veebruaril 1976.a. vaadeldud
objekti neli faasi

Elvas 11. veebruaril 1976.a. vaadeldud objekti neli faasi

How to Use "Google Translate"


The First Way:
 • Choose from the "Google Translate" gadget the language you want to translate into and select it and the whole web page text is translated into your choosen language.
The Second Way:
 1. Select the text you want to translate on the web page.
 2. Choose "Copy" for the selected text.
 3. Click on the "Google Translate" gadget text area.
 4. Now opens the "Google Translate" web page and paste the selected text into the form box.
 5. Choose from the right form the language you want to tramslate into and click on "Translate".
Tagasi algusesse