/*********************************************** * Omni Slide Menu script - © John Davenport Scheuer: http://home.comcast.net/~jscheuer1/ * very freely adapted from Dynamic-FX Slide-In Menu (v 6.5) script- by maXimus * This notice MUST stay intact for legal use * Visit Dynamic Drive at http://www.dynamicdrive.com/ for full original source code ***********************************************/
Meteoor-tulekera Peekskilli linna kohal USA-s 1992.a.
Meteoorid, meteoriidid, boliidid, komeedid, asteroidid, rusud Maa orbiidilt
Hold cursor here for direction to watch background images - Hoia kursorit tekstil tutvumaks juhisega taustapiltide vaatamiseks
Kuupäev ja foto või pilt Sündmuse kirjeldus
2016
Lisatud 01. mai
Näide eriilmelisest metallist kerast
Mengchangi küla elanikud kuulsid tohutult valju läbilõikavat heli ja suur tulepall prantsatas maha ühe külaelaniku köögivilja aeda Heilongjiangi provintsis, Hiinas
Metallist kerade kukkumine Maa orbiidilt maapinnale ajavahemikul 2001 - 2016
Alates kosmosesajandi algusega planeedil Maa, kui hakati lennutama Maa orbiidile tehiskaaslasi, satelliite ja kosmoselaevu, on hakanud ka sealt alla kukkuma tagasi maapinnale, üleslennutatud aparaatide kanderakettide igasuguseid detaile. Väiksemad ja õrnemast materjalist detailid põlevad tavaliselt ära sisenemisel Maa tihedamatesse atmosfäärikihtidesse, kuid suuremad ja kõvematest metallidest tehtud osad jõuavad maapinnani, tekitades atmosfääri läbides ilusaid meteoore või isegi meteoorisadusid. Kuna juba üle poole sajandi on maapinnale kukkunud sedasorti orbiidiprügi, mis on inimestesse tavaliselt tekitanud hirmu, paanikat ja kutsunud esile mitmesuguste teooriate tekkimise, siis selle leheküljega ma püüan anda valikulise ülevaate viimase viieteistkümne aasta jooksul maapinnale kukkunud metallist keradest ja silindritest.
Referaat kirjelduste ja piltidega: vaata siit
2015
13. november
WT1190F langemise traektoori kaart
WT1190F langes Sri Lanka lähedale ookeani
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
Veider inimtekkeline kosmoseprügi koodnimega WT1190F
kukkus Maale reedel 13. novembril 2015.a.
Objekti pikalt jälginud astronoomid ennustasid, et tundmatu päritoluga inimtekkeline kosmoseprügi siseneb ilmselt Maa atmosfääri reede hommikul 13. novembril 2015.a. ja kukub ookeani kuhugi Sri Lanka lõunaranniku lähedal.
Kummaline objekt, mis sai teadlastelt nime WT1190F, on orbiidelnud ümber Maa väga väljavenitatud elliptilisel orbiidil juba aastaid ja näib olevat kanderaketi keha umbes paar meetrit läbimõõdus, teatas Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ametlik esindaja.
See sisenes Maa atmosfääri Sri Lanka kohaliku aja järgi kell 11:49 (1:19 EST) reedel ja objekti ärapõlemine sisenemisel kestis 8 sekundit.
Vastavalt ESA teadaandele, avastasid objekti Arizona Ülikooli Catalina Taevauuringute töörühma astronoomid juba 2013. aastal ja nad on jälginud selle ebatavalist orbiiti kogu aeg ning teinud arvutusi millal see sööstab Maa atmosfääri. Teadlased arvavad, et enamus sellest objektist põleb Maa atmosfääris ära ja ainult väike osa võib kukkuda ookeani. Atmosfääri läbivat tulekera pidi olema näha Sri Lankal keskpäeval ja põlemisprotsess peaks kestma 8 sekundit.
Mõõtmistulemuste abil püüavad teadlased leida ka vastuse sellele, millise objektiga oli siiski tegemist ja välja selgitada, millistest metallidest see koosnes. Kosmoseprügi langemise mõõdistused on hea praktika, et tulevikus paremini jälgida atmosfääri sisenevaid objekte, nagu meteoriidid või isegi asteroidid.
Nii nagu teadlased olid ennustanud, siseneski WT1190F Maa atmosfääri etteennustatud kella-ajal ja kohas kiirusega umbes 40 000 km/h ja tekitas lagunemisel mitmepealise meteoorisaju. Täpsemad mõõtmised osutasid, et objekt võis olla umbes ühe meetri suurune.
Hetkepildid WT1190F langemise videost
Objekti esialgsel murenemisel on tekkinud kuus suuremat tükki põhiobjekti ümbrusesse Suurendus esmasest murenemisest Esialgne objekt on huvitava kolmnurkse kujuga Objekt on murenenud kolmeks suuremaks ja vähemalt kaheksaks väiksemaks tükiks Kahel suuremal tükil on teravalt lõigatud tömbid otsad liikumise suunas. On näha objektide sisemine struktuur ja värviline halo nende ümber Suuremaid tükke ümbritseb värviline halo Osa väiksemaid tükke on sööstnud liikumise suunas suurematest ettepoole Suurematel tükkidel on pikk ja ilus saba
07. september
Meteoorivaatluse piirkonna kaart
Meteoori vaatlemise piirkond Tai pealinna Bangkoki ümbruses Nonthaburi provintsis
Tai pealinna Bangkoki elanikud olid tunnistajaks suure tulekera
kukkumisele taevast seitsmenda septembri 2015.a. hommikul
Paljud tööle rutanud inimesed nägid hommikul kell 8.41 ajal ühel Bangkoki tihedama liiklusega tuiksoonel Phong Phetil taevast alla sööstvat sabaga tulekera, mis ennem vaateväljst kadumist, tekitas märkimisväärse valguslahvatuse.
Auto arnatuurlaua kaameraga salvestatud videol on näha kaadris paremal pool, kuidas sinitaevasse ilmub valge tomp, mis langedes muutub suuremaks ja millele tekib saba, mis kohe ka katkeb paariks väiksemaks jupiks.
Videolt on näha, et tulekera ilmus nähtavale 31-se sekundi ajal ja kadus sealt 34-da sekundi ajal. Seega tulekera oli nähtaval umbes neli sekundit.
Võrreldes seda teiste videodega “Meteooride” lehel, võib teha järelduse, et tegu oli suure meteoori langemisega Tai pealinna Bangkokki ümbritsevasse provintsi Nonthaburi.
Kas meteoor ka maapinnale jõudis ja meteoriiditükke tekitas, sellest kahjuks andmed puuduvad.
Suurendus sabaga suurest tulekerast
Klassikaline meteoor suure tulise pea ja sabaga
Hetkepildid Bangkoki meteoori videost
Taevasse on ilmunud väike valge tomp Taevasse on tekkinud klassikaline suure pea ja sabaga meteoor Meteoor on langenud allapoole Meteoori saba on lagunenud mitmeks tükiks Meteoor vahetult ennem valguslahvatust Meteoori valguslahvatuse staadium Meteoor vahetult pärast valguslahvatuse staadiumi läbimist


30. juuli
Meteoorivaatluse piirkonna kaart
Meteoori vaatlemise piirkond Argentiina pealinna Buenos Airese ümbruses ja naaberriikides
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
Tulekera muutis taeva Argentiina kohal roheliseks 30. juulil 2015.a.

Massiivne oranži sabaga tulekera sööstis üle pimeda taeva Argentiina kohal kella üheksa ajal õhtul, muutes taeva roheliseks ja kutsudes esile elava keskustelu sotsiaalmeedias Internetis.

Taeva roheliseks värvinud meteoor oli kõige paremini nähtav Argentiina pealinnas Buenos Aireses, aga samuti Brasiilia lõunapoosemas osariigis Rio Grande do Sulis ja ka naabruses olevas Uruguais.

Enamus vaatlejaid ütlesid, et nähtus kestis kuni 10 sekundit ja mingisugust heli kuulda ei olnud.

Hetkepildid Argentiina meteoori videost
Valge pea ja oranži sabaga meteoor on värvinud taeva roheliseks Esile on tulnud meteoori valge pea ja ümbritsev roheline taevas Esile on tulnud meteoori valge pea ja ümbritsev roheline taevas Meteoori kustumise faas rohelise taeva rüpes
26. aprill
Hoopis kaks tulekera.
Hele ja suur ning tumedam ja väiksem
Pildil on näha hoopis kaks meteoorkeha - Suur ja hele ning väiksem ja tumedam
Meteoorivaatluse piirkonna kaart
Meteoorivaatluse piirkond - Põhja-Iirimaa ja Kesk-Inglismaa
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image
Hele tulekera Põhja-Iirimaa ja Kesk-Inglismaa kohal
26. aprillil 2015.a.
Heleda tulekera lend lindistati videosse Ühendkuningriigi meteooride jälgimise võrgustiku Portadowni jaamas Põhja-Iirimaal pühapäeva õhtul kell 22.10, 26. aprillil 2015.a.
See videoklipp laaditi sama organisatsiooni poolt YouTube'i ja seal on näha massiivse tulekera liikumine läbi taevalaotuse Portadowni ja Lurgani linnade kohal Põhja-Iirimaal.
Umbes kella 22.10 ajal pühapaäeval õhtul oli üle kogu Põhja-Iirimaa ja Inglismaa kesk-osa Sheffieldi ümbruses näha tohutu suure tulekera ülelendu, mis muutis selles piirkonnas pimeduse valgeks kui päeval umbes viieks sekundiks.
Teadlased arvavad, et see võis olla umbes sõiduauto suurune meteoriit, mis lõi lõõmama sisenemisel Maa atmosfääri ja jõudis madalamale kui 50-70 miili maapinnast, mis on muidu tavaline meteoorkehade ärapõlemise kõrguste vahemik.
24. märts
Tulekera Nova Scotia kohal
Tulekera Nova Scotia kohal
Nova Scotia asukoht
Nova Scotia asukoht
Valge leegitsev tulekera lõi taeva valgeks Nova Scotia kohal
Teisipäeval, 24-l märtsil 2015.a., lõi valge leegitsev tulekera taeva valgeks Kanada idaranniku provintsi Nova Scotia kohal ja selle haruldase nähtuse salvestas videosse Nova Scotia veebikaamera.
Tulekera ilmus taevasse umbes kella 21.00 paiku kohaliku aja järgi. See jättis taevasse valge tuletriibu ennem kui muutus valgeks leegitsevaks tulekeraks, mis kadus siis nähtavusest.
Inimesed hakkasid koheselt postitama teateid harulasest nähtusest sotsiaalmeediasse, kust selgub, et seda nähti mitte ainult Nova Scotia poolsaarel, vaid ka ümbruskonnas, isegi Prince Edward Islandil.
Meteoriite sajab maailmas ühtelugu, kuid näiteks Nova Scotias on läbi aegade leitud ainult ühe meteoriidi.
Nova Scotia on Kanada väiksuselt teine provints asudes Kanada idarannikul Nova Scotia poolsaarel pealinnaga Halifax. Nova Scotia ladina keeles tähendab inglise keels New Scotland ja eesti keeles Uus-Šotimaa.
NB ! Tulekera video tuleb pärast reklaami.
2014
06. september
Vaade kraatrile Nikaraagua pealinnas Managuas
Vaade kraatrile Nikaraagua pealinnas Managuas
Müstiline kraater ilmus Nikaraagua pealinnas Managuas peale maavaärinat tekitanud plahvatust 06. septembril 2014.a.
Müstiline plahvatus, mis raputas Nikaraagua rahvastatud pealinna Managuat, tekitas seal maapinda suure kraatri, mis näis olevat põhjustatud meteoriidi poolt, laupäeval 6-dal septembril 2014.a. umbes kella 23.00 paiku.
Plahvatuse tagajärjel tekkis sinna kraater läbimõõduga 39 jalga ehk 12 meetrit ja sügavusega 16 jalga ehk 5 meetrit.
See on imeline, et ülerahvastatud 1,2 milionilise elanikkonnaga suurlinnas, ei toonud see tugev plahvatus kaasa ühegi inimese ega hoone vigastust, vaatamate sellele, et see juhtus metsastunud alal, mis jäi Managua rahvusvahelisest lennujaamast ainult 1000 jala ehk 304 meetri kaugusele.
Referaat sündmusest
siin
The digest of the event
here
06. märts
Albuquerque linna asukoht New Mexico osariigis
Albuquerque linna asukoht New Mexico osariigis
Hele meteoor lendas üle Albuquerque linna New Mexico osariigis USA-s 06. märtsil 2014.a. peale südaööd kell 00.49 kohaliku aja järgi
Üks õnnelik New Mexico tähevaatleja märkas heledat tulekera lendamas üle taevalaotuse neljapäeval peale keskööd.
Telekanali KOB 4 News vaataja saatis selle video, mis on salvestatud 360-kraadise taevakaameraga.
Vähem kui viie sekundi jooksul tulekera valgustas teava ja kadus siis vaateväljast.
Sandia Rahvuslik Laboratoorium kinnitas, et see oli meteoor-tulekera ja see põles atmosfääris heledamalt kui planeet Veenust taevas näha on.
2013
09. september
Pietarsaari linna asukoht
Soome kaardil
Pietarsaare ( Jakobstad ) linna asukoht Soome kaardil
Suur tulekera lendas üle Pietarsaari linna Soomes 9. septembril 2013.a. kella 22.10 paiku
Kaur Mik saatis Ivo Tarmistole e-kirja, kus ta teatas järgmist:

“Olles 9. septembril 2013.a. kelle 22.10 ajal Pietarsaare linnas ( Jakobstad ) korruselamu kolmanda korruse korteri rõdul, nägin ma kahe maja vahelt taevas lendamas suurt valget värvi tulekera. Selle lennu suund oli lõunast põhja poole.
Alguses arvasin, et see on valge signaal-rakett, aga see lendas sirgjooneliselt ja kiiremini, kui mõni signaal-rakett.
Kogu lendu nägin ma umbes 4 sekundit ja siis kadus see puude taha. Kaugust ei oska hinnata.
Mingit pauku ega midagi kuulda ei olnud !
Arvatavasti võis see olla suur meteoor ehk boliid.”


8. mai
Waterbury, Connecticut, USA
Waterbury ja teiste W tähega linnade asukohad Connecticuti osariigis USA-s, kuhu on kukkunud meteoriidid
Klõpsa suurema pildi vaatamiseks
Click for larger image

Meteoriidi video Waterbury linnast
Connecticuti osariigis USA-s


Lähivaade meteoriidi poolt tekitatud augule vihmaveerennis
Meteoriit tabas Jay Langlois'i elamu vihmaveerenni Waterbury linnas Connecticuti osariigis USA-s ja leiti 8. mail 2013.a.
“See on tõesti hull lugu küll. See on täiest uskumatu,” räägib Waterbury linna elanik Jay Langlois.
Seda rääkis ta meteoriidi kohta, mis oli tema maja tabanud mõned päevad tagasi. Ta ise ei olnud näinud ega kuulnud sellest mis oli juhtunud midagi, enne kui ta nägi vigastusi ise.
“Ühel päeval vihma ajal ma nägin, et vesi voolab minu maja katuse vihmaveerenni tekkinud august,” rääkis peremees.
Alguses ma arvasin, et see auk võis tekkida ehk laste poolt lastud ilutulestiku raketi poolt, kuid kui tema naine leidis nende aiast meteoriiditüki, langes see versioon ära. Nad kutsusid kohale Yale'i ülikooli teadlased, kes teatasid, et see meteoriit on siis kukkunud 19 päeva ( 8. mai ) peale Wolcotti linnas elamut tabanud meteoriiti. Teadlased arvasid, et need kaks sündmust võivad omavahel seotud olla ja kuna Jay Langlois ei teadnud täpselt, millal meteoriit tema maja on tabanud, siis pole välistatud ka asjaolu, et mõlemad meteoriidid võisid kukkuda ühel ja sama päeval, ehk siis 19. aprillil.
See meteoriit on umbes avokaado suurune ja kaalub 1,6 naela = 725,25 g
See on intrigeeriv, et mõlenad meteoriid on lähestikku paiknevates linnades tabanud just hooneid, konstateerisid teadlased.
“Selle kivitüki teeb meteoriidiks see, et sellel on must sulamiskoorik, suur tihedus ja spetsiaalne struktuur ning see on tundlik magnetile,” kinnitasid teadlased.
Kui Wolcotti meteoriit purunes pooleks, siis see on säilinud tervikuna, ainult väike tükk on küljest murdunud.
Teadlaste arvamust mõõda on ka see väga veider ja intrigeeriv, et alates 1807-st aastast on Connecticuti osariiki tabanud kuus meteoriiti, nendest viis linnu, millede esitäht on “W”.
Meteoriidid on kukkunud Connecticuti osariigis W-algustähega linnadesse järgnevalt:
1807 – Weston
1971 - Wethersfield
1982 - Wethersfield
2013 - Wolcott
2013 – Waterbury
Huvitav on seegi, et Wethersfieldi linna on meteoriidid tabanud lausa kahel korral ja mõlemal korral tabasid meteoriid elamuid. Mõlemal korral olid inimesed kodus, kuid õnneks ka nendel kordadel keegi viga ei saanud.
Hetkepildid Waterbury meteoriidi videost
Vaade meteoriidile ja selle küljest murdunud otsatükile Lähivaade meteoriidi murdepinna struktuurile Lähivaade murdepinnale meteoriidi otsapinnas Lähivaade murdunud meteoriiditüki murdepinnale Lähivaade murdunud tüki välisele sulamiskoorikule Meteoriit võrrelduna metallrahaga


19. aprill
Wolcott, Connecticut, USA
Wolcotti linna asukoht Connecticuti osariigis USA-s
Meteoriidi video Wolcotti linnast
Connecticuti osariigis USA-s


Meteoriit kukkus individuaalelamusse Wolcotti linnas Connecticuti osariigis USA-s
19. aprillil 2013.a.
Meteoriit kukkus individuaalelamusse Wolcotti linnas Connecticuti osariigis USA-s 19. aprillil 2013.a. Yale'i Peabody linna loodusmuuseumi teadurid kinnitasid, et majja kukkunud umbes pesapalli suurune kivi on tõesti meteoriit.
Larry Beck puhkas oma elutoas ja vaatas telekat reede õhtul umbes kella 22.30 paiku kohaliku aja järgi, kui ta äkki kuulis valju heli oma maja katuse suunast.
Valju pauku kuulsid ka ümbruskonnas elavad naabrid, kuid see võis tekkida meteoorkeha plahvatamise tagajärjena, kui see läbis helibarjääri, arvavad teadlased.
Beck läks asja uurima ja leidis, et toa laes olid augud. Ta helistas linna politseisse, kust kohale saabunud patrull konstateeris, et kivikamakas oli kukkunud hoone eluruumi läbi katuse ja vahelae.
“See tundus olevat nagu lask relvast, kuid oli palju valjem. Me vaatasime ülesse ja nägime, et toa lagi oli nõtkunud allapoole ja selles olid augud ning söögitoa põrandal oli mingi kivikamakas, mis oli purunenud kaheks tükiks,” selgitas Beck.
Ja Wolcotti politseiülem täheldas: “See oli põrutanud läbi katuse asfalt-sindli, läbi katuse aluslaudise, purustanud ühe vasktoru ja tekitanud augud vahelakke. See pidi ikka liikuma väga kiiresti!”
Alguses oldi arvamusel, et see kivikamaks võis ehk kukkuda mõnelt lennukilt, sest läheduse on lennuväli, kuid ühe sõbra initsiatiivil kutsusime kohale loodusmuuseumi teadurid, kes kinnitasid, et see on hoopis meteoriit ja seega väga haruldane külaline ülalt.
Hetkepildid Wolcotti meteoriidi videost
Vaade pooleks murdunud meteoriidile murdepinna poolt Lähivaade meteoriidi välispinnale Vaade matt-musta koorikuga meteoriidileLähivaade matt-musta koorikuga meteoriidile Lähivaade matt-musta koorikuga meteoriidile Lähivaade matt-musta koorikuga meteoriidile Vaade purunenud äärtega meteoriidile Vaade murdunud meteoriiditükile Meteoriiditükk võrrelduna metallrahaga Lähivaade meteoriidi struktuurile Lähivaade meteoriidi struktuurile Vaade meteoriidi poolt vigastatud katuse osale korstnajala ja katuseharja juures Lähivaade meteoriidi poolt vigastatud katuse osale korstnajala ja katuseharja juures Vaade meteoriidi poolt tekitatud aukudele söögitoa laes Vaade Larry Beck'i elamule, mida meteoriit tabas

22. märts
USA idarannik
USA idarannik
Meteoori video Thurmonti linnast Fredericki maakonnas, Marylandi osariigis USA-s

Meteoor enne esimest valguslahvatust

Sädemeid pilduv tohutu tulekera sööstis üle Frederick'i ja Washingtoni maakonna
Marylandi osariigis USA-s
28. detsembril 2010.a.
Suur sini-rohelise-valge värvusega meteoor kihutas üle USA idaranniku osariikide
22. märtsil 2013.a.
Ameerika meteoriitika ühing sai hulga teateid suure meteoori langemisest USA idaranniku osariikide kohal umbes kell 19.55 kohaliku aja järgi reedel 22. märtsil 2013.a.
Meteoorist tuli teateid ka kohalikesse hädaabikeskustesse alates Bostonist, New-Yorgist kuni Washingtonini välja.
Ühe pealtnägija kirjeldus sündmusest: “Ma olin parasjagu väljas ja tegin pilte tähtedest, kui äkki märkasin eredat valget valgust liikumas loodest kirde suunas. Värvus muutus valgest kuni roheliseni ja ma märkasin oranže tükke pudenevat sellest.”
Teine vaatleja Marylandi osariigist märkas aga taevast langevat kitsast sini-rohelist-valget triipu.
Kolmas vaatleja aga hindas meteoori langemise kestvuseks mitte rohkem kui 8 – 9 sekundit, mille järel nähtus oli kadunud.
Mitte-kinnitatud teadete järgi võis meteoorkeha kukkuda kuhugi Marylandi ja Delaware osariikide piirimaile.
Meteoor esimese valguslahvatuse ajal
Meteoor teise valguslahvatuse ajal Meteoor peale valguslahvatusi
märts
Komeet C/2011 L4
Komeet C/2011 L4 möödus Maast 1,09 aü kauguselt 5. märtsil 2013.a.
NASA videokompositsioon
Komeet C/2011 L4 möödus Maast 1,09 aü kauguselt 5. märtsil 2013.a.

Komeet C/2011 L4 (PANSTARRS) oli nähtaval ka palja silmaga vaatlemisel mõlemal poolkeral märtsi esimeste nädala jooksul ja möödus Maast kõige lahemal 1,09 aü kauguselt 5. märtsil 2013.a.

Tema periheel (lähim kaugus päikesest) oli 10. märtsil.

Komeedi seekordne heledus periheelis oli umbes +2 magnituudi.

Komeet avastati juunis 2011.a. Pan-STARR teleskoobiga, mis paikneb Haleakala mäetipu lähedal Maui saarel Hawail.

15. veebruar
Rodase linn Kuubal
Meteoor-tulekera Kuuba kohal
Rodase linna asukoht Kuuba kaardil
Reedel 15. veebruaril 2013.a. kell 1:00 AM GMT järgi kihutas üle Kuuba saare keskosa tohutu tulekera

Portaal “Mirror News” teatab, et reedel kell 1:00 AM GMT järgi kihutas üle Kuuba saare keskosa tohutu tulekera, millele järgnes mõni aeg hiljem vali plahvatus.

See sündmus toimus siis 2 tundi ja 25 minutit varem boliidi plahvatamisest Tšeljabinski linna kohal ja umbes 6000 miili kaugusel boliidi plahvatamiskohast Siberis, Venemaal.

Tulekera vaadeldi Kuuba keskosas Rodase linnas ja selle ümbruskonnas.

Pealtnägijate kirjelduste järgi sööstis üle taevalaotuse tohutu tulekera, mis oli suurem kui päike ja mille kadumise järel kostus vali plahvatus, mis pani aknaklaasid- ja isegi majad värisema.

15. veebruar
Tšeljabinski regioon Uuralites Venemaal
Boliid vahetult ennem plahvatamist
Reedel, 15. veebruaril 2013.a. umbes kell 9:25 kohaliku aja järgi (03:25 GMT), sööstis üle Tšeljabinski linna Uuralites Venemaal tohutu suur boliid-tulekera.
Referaat koos pildimaterjali ja videodega
15. veebruar
San-Francisco, Kalifornia, USA
Hetkepilt meteoori videost koos suurendusega meteoorist
San-Francisco, Kalifornia, USA
San-Francisco Bay Area kiirteel 280 sõitnud auto armatuurlaua kaamera püüdis kinni meteoori langemise seal 15. veebruaril 2013.a. kell 19:44 kohaliku aja järgi

San-Francisco Bay Area kiirteel 280 sõitnud autojuht märkas meteoori langemist ja tema auto armatuurlaua kaamera fikseeris selle samuti.

Videolt on näha, et meteoori langemine toimus kohaliku aja järgi kell 19:44:54 reede õhtul 15. veebruaril 2013.a. ehk 03:44:54 GMT järgi laupäeval.

Seega toimus sealne meteoori langemine veidi üle ühe ööpäeva hiljem, kui see juhtus Tšeljabinskis.

Meteoori video
15. veebruar
Asteroid 2012 DA14
Asteroid 2012 DA14 möödumas planeet Maast 15. veebruaril 2013.a.

Bareketi observatooriumi video
Samford Valley observatooriumi video
Asteroid 2012 DA14 möödus 15. veebruaril 2013.a. turvaliselt planeet Maast 17 200 miili ehk 27 680 km kauguselt
Asteroid 2012 DA14 möödus 15. veebruaril 2013.a. turvaliselt planeet Maast 17 200 miili ehk 27 680 km kauguselt.
See asteroid, võrrekdes teiste samalaadsetega, on kui väikepoiss. Selle läbimõõt on umbes 45 meetrit ja mass on umbes 130 tuhat tonni.
Asteroidi möödumine toimus seega seespool Kuu orbiiti, mille keskmine väärtus on 385 000 km ja lähemal, kui osa kõrg-orbiitidel olevaid kommunikatsiooni satelliite.
Asteroidi ei olnud küll võimalik märgata palja silmaga, kuid observatooriumite kaamerad fikseerisid selle möödalennu ja see edastati otse-saatena vaatajatele.
Teadlased on välja rehkendanud, et kui sellise suurusega taevakeha peaks kokku põrkama Maaga, oleks see plahvatus võrdne umbes 2,4 megatonni TNT plahvatamisega. Maad see küll ei hävitaks, aga mõne küllat suure linna võiks see küll laastada.
NASA teadlaste arvamust mööda ei peaks Tšeljabinski-, Kuuba-, ja Kalifornia meteooride langemine Maale olema seotud asteroid 2012 DA14-ga, kuid seda ei saa ka välistada, et need olid asteroidiga nii-öelda “samas paketis”.
Maroko Tissinti meteoriit
leitud 18. juulil 2011.a. - artikkel 2013.a.
Arvatavalt planeet Marsilt pärit meteoriit leitud 2011.a. Maroko Sahara kõrbest
Maroko Sahare kõrbealalt Tissinti küla lähedalt 18. juulil 2011.a. leitud haruldane kivimeteoriit võib endas sisaldada teavet planeet Marsi varajasest east, kui planeeti katsid veel suured veekogud
USA New Mexico ülikooli teadlased arvavad, et Maroko meteoriidi koostis on vägagi sarnane Marsi kulgurite “Spirit” ja “ Curiosity” poolt analüüsitud Marsi kivimite ja pinnase proovidega ning seepärast oletavad, et see meteoriit võib olla pärit planeet Marsilt. Meteoriidile omistati kood NWA 7034.
Meteoriit on vulkaanilise päritoluga ja teadlased arvavad, et see paisati vulkaanipurskega Marsi lähedasse kosmosesse, kust see aegade jooksul jõudis planeet Maa pinnale. Mateoriidile omistatakse vähemalt kahe miljardi aastast vanust, mis jääb aegadesse, kui Marsil oli kliima veel soe ja vesine, mitte nagu praegu – külm, kuiv, kõle ja laastatud.
Üllatuslikult meteoriit sisaldab 10 korda rohkem vett, kui nooremad Marsi meteoriidid, kuid siiski selle suurus on väike. Teadlased kalkuleerisid esialgu, et see võib sisaldada vett 3 000 osa millioni kohta, millest poole arvatakse, on see akumuleerinud peale maapinnale jõudmist.
Peale mõõtmiste selgus aga, et meteoriit sisladab hoopis kaks korda niipalju vett, kui teadlased olid ennem kalkuleerinud ja kogu see vesi on maavälise päritoluga.
Teadlased tegelevad edasise uurimisega, et selgitada välja, kas see meteoriit sisaldab ka mitte-bioloogilisi organnilisi molekule, mida on sisaldanud varem leitud nn. Marsi meteoriidid.
Lehekülje koostas &
teostas Ivo Tarmisto
insigiil